Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową.

Jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych i poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych.

Często myj ręce

Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.

Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe

Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy powinny być starannie dezynfekowane.

Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków

Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.

Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy

Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.

Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu

Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie

Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych GIS i MZ. Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem.

Koronawirus coraz częściej diagnozowany jest w Polsce, z medialnych informacji dowiadujemy się, że w całym kraju wykryto już 20 osób zarażonych koronawirusem. Trzech zarażonych jest w województwie mazowieckim. W kraju wprowadzane są niezbędne środki bezpieczeństwa, odwoływane są imprezy masowe, te których nie da się odwołać odbędą się bez udziału publiczności. Kandydaci w wyborach prezydenckich ograniczają organizację spotkań z wyborcami. Władze apelują o ostrożność, o przestrzeganie zasad, apelują do seniorów, którzy najbardziej narażeni są na zarażenie koronawirusem. Odwoływane są zajęcia w szkołach, na uczelniach, blokowane są loty i wyjazdy do państw w których zanotowano najwięcej przypadków zachorowań. Specjalny apel wystosował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski. Duchowny apeluje do wiernych o ostrożność i odpowiedzialne zachowanie podczas mszy świętych. Informuje o tym, że seniorzy mogą je oglądać w telewizji, nie musimy podawać sobie rąk na znak pokoju, komunie świętą możemy przyjąć na ręce lub duchowo. Abp Gądecki zaapelował do ordynariuszy diecezjalnych o zarządzenie zwiększenia liczby niedzielnych mszy, tak aby rozproszyć liczbę uczestników.

Jeżeli chodzi o powiat szydłowiecki, Echo Dnia poinformowało o trzech osobach z terenu naszego powiatu, które objęte są nadzorem epidemiologicznym. Póki co jednak władze powiatu szydłowieckiego, nie ma również żadnej oficjalnej informacji z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Szydłowcu.

Apelujemy do wszystkich o rozsądek i zachowanie podstawowych zasad higieny.

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Szydłowcu

☎️ 48 617 12 19

Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Szydłowcu 

☎️ 48 617 03 00

Infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia 

☎️ 800 190 590