Powodów wizyty u radcy prawnego jest dużo, wiele z nich nie jest dla nas przyjemne – rozwód, sprawa sądowa. Dobry adwokat potrafi przemienić najcięższe przeprawy w lekkie spacerki, jednak warto zapoznać się co możemy zrobić, aby usprawnić współpracę z prawnikiem.

Podstawową kwestią, o jakiej powinniśmy pamiętać, wybierając się na pierwsze spotkanie z adwokatem, są przede wszystkim dokumenty. Oczywiście chodzi o te z nich, które dotyczą sprawy, z jaką udajemy się do prawnika. Na początek – w przypadku udzielenia porady prawnej, wystarczające mogą być ich kserokopie. Dopiero na późniejszym etapie, w momencie zlecenia prowadzenia sprawy adwokatowi, w niektórych przypadkach mogą okazać się konieczne oryginały.

Dodatkowo, jeszcze przed samym spotkaniem z adwokatem, warto przemyśleć i przypomnieć sobie wszystkie istotne kwestie, które dotyczą sprawy, z jaką się do niego udajemy. Ze względu na to, że sprawy – zwłaszcza z zakresu prawa rodzinnego – często wiążą się z emocjami i uczuciami, dobrym rozwiązaniem jest także przygotowanie sobie pytań, np. na kartce.

W przypadku spraw karnych jest podobnie, jednakże trzeba pamiętać, że w znacznej większości przypadków nie można zbyt długo czekać. Zamiast ,,przygotowywać” się do spotkania z adwokatem, ważniejszą kwestią jest skontaktowanie się z nim jak najszybciej, bowiem kluczową rolę w procesach karnych odgrywa czas.