Szlak „Jak smakuje Szydłowiec” jest częścią projektu „Turystyczny Szydłowiec – zintegrowane wykorzystanie lokalnych atutów i możliwości dla zwiększenia ruchu turystycznego w mieście i gminie w latach 2017 – 2019”.

Program opracował powołany przez Burmistrza Szydłowca Artura Ludwa Zespół ds. rozwoju turystyki w gminie Szydłowiec. Na szlaku „Jak smakuje Szydłowiec” znalazło się dziewięć punktów gastronomicznych, z których każdy zaoferował co najmniej jedną potrawę, danie lub produkt należący do starej szydłowieckiej tradycji kulinarnej. Nie są to potrawy, które można znaleźć w większości restauracji, zajazdów i fast foodów. Ich smak przywołuje raczej odchodzącą w zapomnienie kuchnię naszych babć, na której wyrosło i którą pamięta wiele pokoleń mieszkańców Ziemi Szydłowieckiej. A więc nie tylko wszechobecny w prawie całej Polsce żurek z jajkiem i wigilijny barszcz z uszkami, ale także tradycyjny barszcz z ziemniakami i tzw. spyrką, zalewajka, porka, racuchy, pierogi, popularne na stołach naszych rodziców i dziadków „trepy”, zwane gdzie indziej kartaczami albo zeppelinami. Także domowe naleśniki, ciasteczka, desery. Przypominamy również potrawy należące do obecnej w naszym mieście przez setki lat kuchni żydowskiej – szabasowy kugiel, lekach – tradycyjne żydowskie ciasto na miodzie, pstrąg po żydowsku czy karp w śmietanie „a’la Cuper”.

Pomysł szlaku polega na tym, że turysta – konsument zamawiający takie danie w konkretnej restauracji, otrzymuje tam informację o innych lokalach, w których może spróbować nie mniej atrakcyjnych, innych tradycyjnych potraw. Może więc wybierać zgodnie ze swoimi upodobaniami kulinarnymi i poznawać nasze miasto poprzez jego stare tradycje kulinarne.

Do programu przystąpiły: restauracja i motel „Ballaton” w Chustkach, restauracja „Lodownia”, zajazd „Świerczek”, „Piwnica Szydłowiecka”, herbaciarnia „Faktoria”, restauracja i hotel „Primagor”, restauracja i hotel „Iguś”, restauracja „Zamek” i cukiernia „Proczka”. Oprócz tego turysta otrzyma w każdej restauracji informację o najważniejszych zabytkowych miejscach w Szydłowcu i możliwości skontaktowania się z Miejską Informacją Turystyczną czy Wydziałem Informacji i Promocji Urzędu Miejskiego.

Więcej smakowitych zdjęć znajdziecie w albumie (TUTAJ)