Kilka dni temu przeprowadziłem krótką rozmowę z Rafałem Orlickim wokalistą zespołu Swobodna. Rozmowa dotyczyła: płyty i koncertów które SWOBODNA zagra wspólnie z gwiazdami polskiej sceny rockowej podczas Przystanku Woodstock i Cieszanów Rock Festival. Na festiwalach Swobodna zagra m.in. wspólnie z : Farben Lehre, T.Love, Luxtorpedą, The Exploited, Indios Bravos i wieloma innymi.

Czujecie tremę przed występami na tak dużych festiwalach ?

Rafał Orlicki: Trema? raczej nie, może trochę na początku, zanim się wszystko zacznie. Później płynie wszystko tak jak być powinno. To co innego niż granie w klubach, gdzie przyjeżdża się wcześniej, poznaje część ludzi, dostrzega znajomych… Zresztą co ja gadam? Jeszcze na tych festiwalach nie zagraliśmy! Opowiem Ci jak już będzie po wszystkim 🙂

Kiedy doczekam się Waszej płyty? jaka ona będzie? ile kawałków się na niej znajdzie?

Rafał Orlicki: Prapremiera będzie na naszym koncercie na Przystanku Woodstock. Będzie to podsumowanie, dlatego że to zbiór nagrań które do tej pory udało nam się zarejestrować . Utwory znane tym, którzy bywają na naszych koncertach. Część z nich znajduje się w internecie, część jeszcze nie została opublikowana.  Jaka to muzyka opisywał nie będę, co w niej słychać itd. – dla mnie to po prostu punk – rock. Ta płyta to tak na początek, płyta epka czy demo każdy może nazywać jak chce.

Generalnie mamy już materiał 15-16 utworów na dużą płytę, które chcielibyśmy zarejestrować podczas jednej sesji, w jednym studio, w jednym brzmieniu, tak by tworzyła jedno słuchowisko i było przynajmniej godzinę muzyki. Będzie to realizowane całkiem niedługo.

W Szydłowcu jesteście już dość dobrze znani. Jak to jest z odbiorem Waszej muzyki w innych częściach Polski?

Rafał Orlicki: Chyba jest ok, zawsze kilka osób podejdzie i porozmawia po koncercie. Na pewno nie trafia do wszystkich, Ci którym się podobało pochwalą. Myślę, że ogólnie jest dobrze – akordeon robi robotę 😉

Kilka piosenek jak „Stary ślepiec” i „Antybabilonia” są już dobrze znane internautom, ostatnio wypuściliście nowy kawałek „Poezja” o czym on opowiada?

Rafał Orlicki: To wiersz Broniewskiego z „Dymy nad miastem”. Dopisałem do niego taki bezsensowny, który ma się do całości tekstu jak siodło u świni, ale tak wyszło na próbie 🙂

O czym opowiada? To rozwinięcie „Poezji” Leśmiana, a w kontekście tego refrenu to ja już sam nie wiem. Taki szybki klekot. Na szczęście wiersze mają to do siebie, że można je interpretować na wiele sposobów i wyciągać z nich różne rzeczy.