Prekursorzy masażu czyli, Hindusi i Chińczycy twierdzą że powinniśmy się udawać na masaż przede wszystkim gdy jesteśmy zdrowi. Masaż najlepiej działa gdy jest stosowany profilaktycznie, jest on przyjemniejszy i efekt regeneracyjny jest zdecydowanie lepszy.

Łatwiej utrzymać ogólną kondycję ciała oraz odpowiednie napięcie mięśniowe. Jesteśmy po taki masażu energetyczni, efektywniejsi w ciągu dnia i bardziej wyspani po nocy. Prawidłowo pobudzane procesy metaboliczne powodują że łatwiej utrzymać prawidłową wagę ciała, zdrowie oraz pozytywny nastrój.

Najczęściej jednak korzystamy z manualnych terapii gdy doskwiera na ból. Pamiętajmy jednak aby nie zwlekać i udać się na masaż możliwie jak najszybciej.

Pogłębienie stanu zapalnego i jego utrzymywanie się przez dłuższy okres czasu powoduje że na efekty leczenia również musimy poczekać dłużej. W skrajnych przypadkach zaniechania leczenia, może niestety nie udać się przywrócić pełnej sprawności lub kontuzja będzie często powracać. W przypadku ostrego stanu zapalnego bywa że potrzebna jest wpierw konsultacja z lekarzem przeprowadzenie, badań/prześwietleń oraz stosowanie leków przeciwzapalnych a dopiero w dalszej kolejności masaż.

Pamiętajmy, zdecydowanie taniej i przyjemniej jest zapobiegać niż leczyć!!!

Serdecznie pozdrawiam
Łukasz Jakubowski
Gabinet Masażu SPA Pod Dębem