Po podejściu do ołtarza oddawana jest mu cześć poprzez głęboki pokłon jednego z kapłanów. Później odprawiana jest Liturgia Słowa w której szczególną uwagę zwraca się na Mękę Pańską. Tego dnia czytane są trzy czytania, tym trzecim jest opis Męki Pańskiej wg. Św. Jana który w Szydłowcu odczytali: ksiądz Krzysztof Nowosielski i dwaj ministranci: Adrian Dąbek i Damian Gwarek.

W kazaniu ksiądz wikary Krzysztof Nowosielski szczególną uwagę rzecz jasna zwracał na znaczenie krzyża w życiu każdego chrześcijanina, na uległość Bogu i ciągłe modlitwy do niego. Wielokrotnie przytaczał teksty nowego papieża Franciszka, które mówiły o św. Franciszku z Asyżu i jego niespotykanej pobożności i skromności zwykłego człowieka.

Liturgię Słowa zakończyła odśpiewana Modlitwa Powszechna składająca się z 10 wezwań: za kościół, za papieża, za stany kościoła, za katechumenów, za jedność chrześcijan, za żydów, za niewierzących w Chrystusa, za niewierzących w Boga, za rządzących państwami, za strapionych i za cierpiących.

Po skończonej Liturgii Słowa następuje adoracja krzyża. Ksiądz Krzysztof Nowosielski po kolei odsłaniał ramiona Krzyża Świętego zasoniętego do dziś płótnem w kolorze fioletowym śpiewając: „Oto drzewo krzyża na którym zawisło Zbawienie świata”. Wierni odpowiadali: „Pójdźmy z pokłonem”. Po całkowitym odsłonięciu krzyża najpierw kapłani, ministranci a następnie wszyscy wierni oddali cześć całując krzyż.

Kolejną częścią nabożeństwa była Komunia Święta, której udzielali tego dnia wszyscy księża parafii Św.Zygmunta oraz nadzwyczajny szafarz eucharystyczny. 

Wszystko kończy się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, gdzie do jutra do godziny 20.oo trwać będzie adoracja. Podczas przenoszenia wierni wraz z organistą odśpiewali „Odszedł Pasterz nasz, co ukochał lud, o Jezu dzięki za Twej męki trud”.

Podczas nabożeństwa śpiewem uroczystość ubogacał również śpiew scholi parafialnej. Warto przypomnieć , że w tym dniu w kościele nie gra się na organach ani na gitarze. Można jedynie usłyszeć stłumiony dźwięk bębnów i kołatek. 

Liturgia Męki Pańskiej w Szydłowcu zakończyła się odśpiewaniem Gorzkich Żali. Do północy dziś potrwa adoracja przy Grobie Pańskiem. 

Najświętszy Sakrament nakryty welonem stoi przy Grobie Pańskim, ołtarz jest pusty, tabernakuulum jest otwarte i również puste, warto pamiętać w którą stronę kierować swój wzrok po wejściu do kościoła ….

{phocagallery view=category|categoryid=165|limitstart=0|limitcount=19|imageordering=5}

 

Jutro Wielka Sobota , podczas której w kościele katolickim święci się pokarmy. W godzinach 6.oo-8.oo będzie można jeszcze skorzystać z sakramentu pokuty. O godzinie 20.oo Wigilia Paschalna , która sprawowana jest w noc Zmartwychwstania Pańskiego. Stanowi integralną i najważniejszą część Triduum Paschalnego.