Zanim uczniowie przystąpili do wyborów, na lekcjach wiedzy o społeczeństwie i godzinach z wychowawcą zdobywali wiedzę o kompetencjach i sposobie funkcjonowania Parlamentu Europejskiego, jak również o demokratycznych wyborach.

W szkole powołano Komisję Wyborczą w składzie: Andżelika Magda, Julia Herka, Katarzyna Sodel, Aleksandra Figarska oraz Blanka Świercz – uczennice klasy 2a. Dziewczęta odpowiednio wcześniej przygotowały tablicę informacyjną, w dniu wyborów – salę wyborczą, a następnie nadzorowały prawidłowy przebieg wyborów (sprawdzały podpisy przy nazwisku, rozdawały karty wyborcze, czuwały nad tajnością głosowania), a następnie zliczyły głosy, wypełniły protokół wyników wyborów i przesłały do Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Było to dla nich ciekawe doświadczenie, gdyż w praktyce poznały zasady przeprowadzania wyborów.

Wyniki szkolnych wyborów:

Lp., Nazwa Komitetu Wyborczego,  Liczba oddanych głosów

1. Komitet Wyborczy Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro – 15

2. Komitet Wyborczy Wyborców Ruch Narodowy – 11

3. Koalicyjny Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy –  7

4. Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość –  50

5. Koalicyjny Komitet Wyborczy Europa Plus Twój Ruch –  32

6. Komitet Wyborczy Polska Razem Jarosława Gowina –  4

7. Komitet Wyborczy Nowa Prawica – Janusza Korwin-Mikke – 49

8. Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP – 17

9. Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe – 5

Dzięki akcji uczniowie: zdobyli wiedzę na temat uczestnictwa obywatelskiego, ordynacji wyborczych, uprawnień parlamentu europejskiego, zdobyli doświadczenie związane z aktywnością obywatelską i organizowaniem się dla dobra publicznego, poznali znaczenie członkostwa Polski w Unii Europejskiej i prawa z niego wynikające.

tekst i zdjęcia Marianna Łaska