Gmina Szydłowiec została partnerem ogólnopolskiej kampanii społecznej „Mądre leczenie to szybszy powrót do zdrowia!” organizowanej przez PASMI – Polski Związek Producentów Leków bez Recepty we współpracy ze Stowarzyszeniem MANKO – Głosem Seniora pod patronatem honorowym Ministerstwa Zdrowia, Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Akcja pt. „Mądre leczenie to szybszy powrót do zdrowia” ma na celu wsparcie pacjentów i lekarzy w odpowiedzialnym stosowaniu i nienadużywaniu leków. Od wielu lat borykamy się w Polsce z problemem polipragmazji – nadużywaniem i niewłaściwą ordynacją leków, która może powodować ciężkie powikłania terapeutyczne.

W ramach kampanii zaczęto także dystrybucję specjalnych bloczków z karteczkami, gdzie pacjent zapisuje wszystko co aktualnie samodzielnie przyjmuje: nazwę produktu, dawka/postać, substancje zawarte w produkcie oraz ile razy dziennie przyjmuje. To zwiększy skuteczność leczenia i przyspieszy powrót do zdrowia. Taki spis będzie nie tylko ułatwieniem pracy lekarza, ale jednocześnie zaoszczędzi jego czas na czynności szczególnie istotne z punktu widzenia pacjenta.

Większa wiedza o tym, co pacjent w danym momencie przyjmuje, pozwala na lepsze dobranie leków, pod kątem uniknięcia miedzy nimi niebezpiecznych interakcji oraz wystąpienia objawów niepożądanych.

Gdzie można dostać te akcesoria?

Bloczki dot. wykazu przyjmowanych leków dla seniorów i pojemniczki na leki są wydawane w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Szydłowcu przy ul. Kilińskiego 2, tel. 48 617 64 84. Zapraszamy Seniorów 60 + z Szydłowca i gminy Szydłowiec.

info: UM Szydłowiec