W niedzielę 2 grudnia w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Szydłowcu, odbyły się I Mistrzostwa Powiatu Szydłowieckiego w Szachach Błyskawicznych pod patronatem Starosty Szydłowieckiego Włodzimierza Górlickiego. Organizatorem mistrzostw jest Klub Sportowy ALTERNATYWA w Szydłowcu, we współpracy z Powiatem Szydłowieckim.

Turniej miał na celu wyłonienie mistrza powiatu w szachach błyskawicznych wśród juniorów i seniorów. Był także doskonałą okazją do uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości przez Państwo i Naród Polski oraz do popularyzacji szachów wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Rozgrywki toczyły się w dwóch grupach: juniorów – systemem kołowym, „każdy z każdym” ; czas 7’ + 3” na partię/na zawodnika oraz OPEN – systemem kołowym, „każdy z każdym”; czas 5’ + 3” na partię/na zawodnika. Przewidywana była także zmiana systemu na dziewięciorundowy „szwajcarski”, w przypadku, gdyby liczebność grup przekroczyła 14 osób. Zmagania przebiegały pod okiem dwóch sędziów klasy okręgowej: Wojciecha Bednarczyka oraz Dariusza Żurka.

W kategorii juniorów zwyciężył Piotr Podsiębierski. Drugie miejsce zajął Szymon Żurek. Podium uzupełniła Karolina Żak. W kategorii OPEN najlepszy okazał się Marian Frąk przed Dariuszem Żurkiem i Wojciechem Bednarczykiem.

Klub Sportowy ALTERNATYWA od lat organizuje dla wszystkich (czynnych i biernych) sympatyków szachów na terenie Szydłowca różne imprezy sportowe, jak również treningi i szkolenia. Jednym z cyklicznych wydarzeń są comiesięczne turnieje w ramach Szydłowieckiej GRAND PRIX w Szachach, odbywające się w ostatnią niedzielę miesiąca, w szydłowieckim zamku. Patronat nad cyklem pełni również Starosta Szydłowiecki. Warto w tym miejscu nadmienić, iż turniej finałowy odbędzie się w czerwcu 2019 roku.

Dla dzieci, które chcą nauczyć się gry od podstaw lub rozwinąć swoje umiejętności, w Zespole Szkół im. Jana Pawła II przy ul. Wschodniej, prowadzone są cotygodniowo treningi pod okiem doświadczonego trenera Jacka Sieczkowskiego z Radomia. Zajęcia odbywają się w każdy piątek od godz. 17.00.