Od soboty 20 marca w całym kraju będzie obowiązywał lockdown, który rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził w środę 17 marca.
Lockdown będzie obowiązywał minimum do 9 kwietnia, wszystko zależy od sytuacji epidemiologicznej. Ogólnopolskie media informują o tym, że rząd rozważa wprowadzenie całkowitego zakazu przemieszczania się i to jeszcze przed Wielkanocą.
Jak będzie zobaczymy.
Na tę chwilę jedną z najważniejszych zmian jest powrót do nauki zdalnej klas 1-3 szkoły podstawowej. Rodzice muszą od nowa organizować opiekę dla swoich dzieci, albo brać urlopy w pracy. Kilku zaniepokojonych rodziców zwróciło się do nas o to, aby sprawdzić jak to będzie wyglądało w szkołach ziemi szydłowieckiej.
Rozmawialiśmy z Krzysztofem Ubyszem dyrektorem Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Szydłowcu, który wyraźnie stwierdził, że wszystkie szkoły powinny stosować się do wytycznych Ministerstwa Edukacji i Nauki. Placówki nie mogą wykraczać poza wytyczne przekazane przez MEN. (nie dzwoniliśmy do wszystkich szkół podstawowych w powiecie szydłowieckim, ale wszędzie powinno wyglądać to tak samo, jeżeli gdzieś jest inaczej prosimy o kontakt)
A komunikat Ministerstwa Edukacji i Nauki mówi jasno, że uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych przechodzą na naukę zdalną. Nauczanie zdalne zostaje przedłużone dla szkół: ponadpodstawowych, szkół dla dorosłych oraz placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego.
Bez zmian pozostaje funkcjonowanie oddziałów przedszkolnych i żłobków, czyli dzieci mogą do nich uczęszczać.
Jeden z rodziców zapytał nas o to, czy w szkołach będą prowadzone zajęcia świetlicowe dla dzieci, którym rodzice nie mogą zapewnić opieki, lub mają problem z wzięciem urlopu.
Tutaj niestety komunikat Ministerstwa Edukacji i Nauki, również jest jasny. Szkoły mają obowiązek takie zajęcia i opiekę zorganizować tylko dla dzieci z klas I-III szkoły podstawowej, których rodzice pracują w podmiotach leczniczych lub wykonują zadania publiczne w związku ze zwalczaniem COVID-19. Warunkiem jest wniosek rodziców.
Problem nauki zdalnej zauważalny jest w szczególności przez rodziców dzieci, które jeszcze nie zostają same w domu, a także rodziców dzieci, które w tym roku będą pisały egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny. Według tych rodziców nie możliwe jest należyte przygotowanie się do tak ważnych egzaminów w ten sposób.
Wielu wskazuje nawet na to, że rok szkolny 2020/2021 powinien zostać powtórzony w sposób normalny – stacjonarny, przez wszystkich uczniów.
Mamy w związku z tym do Was pytania w naszych anonimowych ankietach:
………………………