Już wkrótce otwarcie nowej wystawy czasowej w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Wydarzenie połączone będzie z Galą wręczenia nagród i koncertem laureatów VI Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych – finalizujących niemal roczny projekt realizowany przez placówkę.

Konkurs organizowany jest cyklicznie od 1985 r. Dzięki niemu możliwe jest śledzenie zmian zachodzących w umiejętnościach i wiedzy ludowych budowniczych, a także pozyskiwanie nowych eksponatów do największej w kraju kolekcji ludowych instrumentów muzycznych, jaką posiada szydłowieckie muzeum.

Wystawa „Stąd się nauczyłem… instrumenty muzyczne z warsztatów ludowych mistrzów” to pokłosie konkursu, w którym wzięło udział niemal trzydziestu twórców z różnych części Polski, zgłaszając do rywalizacji 84 instrumenty i narzędzia muzyczne.

Ekspozycja prezentuje nagrodzone prace, grupując je według regionów, z których pochodzą. Można na niej obejrzeć ręcznie wykonane, niekiedy niezwykle skomplikowane pod względem budowy, a także bogato zdobione: dudy, gajdy, harmonie, cymbały, gwizdki, trombity, piszczałki.

Wydarzenie rozpocznie się 9 grudnia 2022 r. o godz. 16.00 w Zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów (ul. Sowińskiego 2, Szydłowiec).

Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc – tel. +48 1617 17 89

Wydarzenie realizowane jest w finansowej współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządem Województwa Mazowieckiego.