Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11.oo. W odsłonięciu tablicy uczestniczyli zaproszeni goście:

– Rabin Tomasz Krakowski reprezentował Naczelnego Rabina Polski MichaelaSchudricha

– dr  Ilona Dworak Cousin  Przewodnicząca Towarzystwa Przyjaźni Izrael- Polska wraz z delegacją reprezentującą Towarzystwo

– Sebastaian Rejak Pełnomocnik Ministra Spraw Zagranicznych ds. kontaktów z diasporą żydowską

– Victor Chomentowski Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szydłowca z przedstawicielami Stowarzyszenia

 – Radni Rady Miejskiej w Szydłowcu z Przewodniczącą Rady Panią KRYSTYNĄ BEDNARCZYK oraz burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński

 – Dziekan Dekanatu Szydłowieckiego ks. kanonik ADAM RADZIMIRSKI

– Jan Klamczyński Wójt Gminy Szydłów

Wspólną modlitwę odmówili rabin Tomasz Krakowski i ks. Adam Radzimirski. Wiele słów podziękowania i wspomnień skierowali do mieszkańców Szydłowca, przedstawiciele społeczności żydowskiej, potomkowie Żydów szydłowieckich.

Na tablicy pamiątkowej widoczny jest napis: „Pamięci około 21 000 Żydów z Szydłowca i innych miejscowości. Więzionych w miejscowym gettcie, zamordowanych w latach II wojny światowej przez niemieckich ludobójców. Na tym terenie znajdowała się Synagoga zbezczeszczona i zdemolowana przez niemieckich okupantów”

Po uroczystościach pod tablicą na sali kinowej szydłowieckiego Zamku przedstawiony został spektakl poetycko – muzyczny pt. „Pamiętam to miasteczko” w wykonaniu Teatru Radziwiłła pod kierownictwem Sławy Lorenc – Hanusz. Oklaskom nie było końca.

Na zakończenie dyrektor SCKiS „Zamek” wspólnie ze Sławą Lorenc – Hanusz podziękowała wszystkim dobroczyńcom którzy wsparli organizację szydłowieckiego Dnia Kutlury Żydowskiej „Mazel Tow”

{phocagallery view=category|categoryid=304|limitstart=0|limitcount=10|imageordering=5}