Rok 2022 roku to rok jubileuszu 600 – lecia Jastrzębia. Z tej okazji przedstawiciele Jastrzębia wybrali się z wizytą do Rzymu na spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem.

Przedstawicielami Jastrzębia byli Andrzej Bracha – wójt gminy Jastrząb, wraz z małżonką Barbarą, Albert Bobrowski – sekretarz gminy Jastrząb i ks. prałat Albert Warso pochodzący z Jastrzębia.

Papież Franciszek pobłogosławił okolicznościową świecę jubileuszową, a także przywitał się z delegacją Jastrzębia, błogosławiąc tym samym wszystkim mieszkańcom.

W Rzymie delegacja spotkała się również z arcybiskupem Grzegorzem Rysiem, metropolitą łódzkim, który będzie przewodniczył Mszy Świętej z okazji jubileuszu 600 – lecia Jastrzębia już 26 czerwca 2022 roku.

Jastrząb obchody 600 – lecia rozpoczął już w styczniu w Święto Trzech Króli, odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy, podczas której rys historyczny Jastrzębia przedstawił ks. prałat Albert Warso. Następnie w kościele pw. Jana Chrzciciela odbyła się uroczysta msza święta.

Cały 2022 rok ma być rokiem jubileuszowych wydarzeń. Zwieńczeniem tych uroczystości ma być przywrócenie praw miejskich Jastrzębiowi (o co stara się lokalny samorząd), które utracił w 1869 roku decyzją władz carskich.

foto. 600 – lecie Jastrzębia