Od 10 października 2020 powiat szydłowiecki będzie znajdował się w tzw. „czerwonej strefie” związanej z pandemią koronawirusa Covid-19.

O zmianach wprowadzanych w związku z walką z koronawirusem poinformował dziś premier RP Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim.

Z nowych rozporządzeń wiemy, że cała Polska została uznana za tzw. „żółtą strefę”, a powiat szydłowiecki został wpisany na listę powiatów objętych „czerwoną strefą”.

Czerwona strefa – jakie obowiązują ograniczenia?

Osoby przebywające w czerwonej strefie muszą obowiązkowo korzystać z maseczek ochronnych. Obowiązek ten dotyczy zarówno zamkniętych pomieszczeń, jak i otwartych przestrzeni. Mieszkańcy „czerwonych powiatów” nie są zwolnieni z noszenia maseczek nawet przy zachowaniu dystansu społecznego.

O zasłanianiu ust oraz nosa należy pamiętać również w czasie korzystania z lokali gastronomicznych. Klienci barów i restauracji muszą mieć założoną maseczkę do czasu zajęcia miejsca, w którym będą jeść. Obowiązek zasłaniana ust i nosa obowiązuje również obsługę. Dodatkowo na każdego klienta powinny przypadać co najmniej cztery metry kwadratowe powierzchni.

W środkach transportu zbiorowego obowiązują ścisłe limity pasażerów. W autobusach, tramwajach i metrze można zająć wyłącznie 50 proc. miejsc siedzących albo 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej pojazdu.

Surowe obostrzenia obejmują również organizację wesel i innych uroczystości rodzinnych. W strefie czerwonej na przyjęciu może się bawić tylko 50 osób. Do tej liczby nie wlicza się obsługi. W czasie wesela nie ma obowiązku zakrywania ust oraz nosa.

Podczas wydarzeń religijnych odbywających się w kościołach należy zakrywać usta i nos, a uczestnicy wydarzenia nie powinni przekraczać 50 proc. obłożenia budynku. Jeśli chodzi o wydarzenia religijne odbywające się na zewnątrz, to należy zachować dystans społeczny wynoszący półtora metra oraz zasłaniać usta i nos.

W strefach czerwonych można organizować wydarzenia sportowe tylko bez udziału publiczności. Obowiązuje również zakaz organizacji wydarzeń kulturalnych zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na otwartej przestrzeni. Zakazana jest również organizacja kongresów i targów oraz działalność klubów nocnych i dyskotek.

Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuaży mogą wciąż działać, ale w lokalu mogą przebywać tylko klienci oraz obsługa. W kinie należy pamiętać o zasłanianiu ust oraz nosa oraz limicie zajętych miejsc wynoszącym 25 proc.

Na dziś (8 października) w powiecie szydłowieckim jest 49 aktywnych zachorowań. Od początku epidemii na koronawirusa zachorowało 146 osób, z czego 90 wyzdrowiało, a 6 zmarło. Tak wynika z codziennych raportów prezentowanych przez szydłowiecki sanepid. 

Urzędy w powiecie szydłowieckim mają nadal pracować w rygorze sanitarnym. Mieszkańcy mają nie odczuć przedłużania załatwianych spraw. Urzędnicy będą pracować w trybie zmiennym.

Szkoły póki co pracują normalnie czyli w trybie stacjonarnym, na tę chwilę nie jest planowane przejście na nauczanie zdalne.