Rozpoczęły się lekcje Qigong organizowane przez Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych „Zamek” i Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek w ramach projektu „Rytualne Lato” przy wsparciu finansowym Powiatu Szydłowieckiego. Zobacz jak wygląda Qigong i co daje jego praktykowanie.

Qigong to prastara metoda uzdrawiania pochodząca z Chin. Słowo Qigong złożone jest z dwóch znaków: Qi i Gong. Qi oznacza energię życia, Gong natomiast oznacza wyjątkowe, nadzwyczajne osiągnięcie. Qigong łączy ruchy, oddychanie i koncentrację. Przeciwdziała chorobom, pomaga ludziom odzyskać utracone zdrowie i przedłużyć życie.

Pierwsza lekcja rozpoczęła się 10 sierpnia o godzinie 18:00. Na wyspie pojawiła się pokaźna grupa ludzi, których zainteresowała chińska metoda uzdrawiająca. Po przejściu z dziedzińca na teren obok zamku grupa ustawiła się i rozpoczęła lekcję.

Nauczycielem na zajęciach jest Piotr Utkowski, z radomskiej szkoły Qigong. Na początku objaśnił pokrótce zainteresowanym, czym jest Qigong po czym grupa rozpoczęła praktyczną część zajęć.

Ćwiczenia trwały łącznie 2 godziny, z jedną przerwą w środku lekcji. Kolejne lekcje są w każdy wtorek sierpnia (17, 24, 31 sierpnia). 

Zapisy: sckzamek@gmail.com

W relacji wideo Piotr Utkowski opowiada o Qigong, jego odmianach oraz jak Qigong wpływa na ciało i umysł.