Zapraszamy do przestrzeni, w której nie ma oceny, porównywania i rywalizacji, a efekt końcowy może być przyjemnym skutkiem ubocznym spotkania ze sztuką. Każdy z nas jest artystą, kiedy wkłada serce w to co robi – każdy wybiera inną ścieżkę docierania do własnej głębi.

Kiedy?
W każdą środę (start: 2 poł. października)
16:00-18:00 – dzieci
18:00-20:00 – młodzież i dorośli

Dla kogo?
Zapraszamy dzieci od 8 do 12 lat, a także młodzież i dorosłych!

Gdzie?
Sala Regionalnego Centrum Biblioteczno-Multimedialnego ul. Kolejowa 9b

Prowadzenie:
Małgorzata Karkosz (Obwoźna Pracownia Artystyczna „Gruby Kot”) – historyczka sztuki, animatorka kultury i organizatorka wydarzeń kulturalnych, arteterapeutka, miłośniczka lasu i gór, edukatorka globalna, entuzjastka metod pedagogiki alternatywnej.

Zapisy: sckulturyzamek@gmail.com Informacje: 617 10 29 wew. 106

Koszt: 30 zł za zajęcia (2h) / zajęcia raz w tygodniu / płatność z góry za cały miesiąc

Min. 12 osób do utworzenia grupy!

Uczestnicy poznają sposoby modelowania gliny, od techniki łączenia wałeczków, aż po odlewy w masie lejnej. Umiejętności będziemy szlifować pracując w wybranym temacie, tak, aby powstawały różnorodne prace. Będziemy tworzyć formy użytkowe i realizować mniej praktyczne formy – studium zwierzęce i anatomiczne. Ważne będzie także zapoznanie się z technikami zdobniczymi – zarówno rzeźbiarskimi, jak malarskimi. Te które polegają na wykorzystaniu plastyczności gliny i wydobyciu ciekawych faktur można zastosować przy użyciu serwetek, stempli, liści i ciekawych narzędzi – w zależności od naszej kreatywności. W technikach zdobniczych posłużymy się angobami, farbami do majoliki, farbami naszkliwnymi. Będzie nas inspirować natura i prace innych artystów. Dowiemy się więcej o historii ceramiki, która jest na różne sposoby obecna w większości kultur – od prehistorii do czasów współczesnych. Ważne, aby zdać sobie sprawę z polskich tradycji ceramicznych, które realizowały się także w naszych okolicach. Najważniejsza oczywiście będzie praktyka. Pod względem tematycznym zajęcia będą związane z kalendarzem świąt i bieżących wydarzeń – powstaną ozdoby świąteczne lub walentynkowe.

Efektami pracy będą ceramiczne figurki, talerzyki, podstawki, magnesy, ozdoby choinkowe, rzeźby realistyczne i wiele innych dzieł, o których zadecydują sami uczestnicy.

Regularnie będą się także odbywać zajęcia z garncarstwa i toczenia na kole. Warsztaty to doskonały sposób na kreatywne spędzenie czasu wolnego! ✨