Wsparcie osób niepełnosprawnych, rozumiane jako wspomaganie ich możliwości indywidualnych jest zadaniem wymagającym trafnego rozpoznania potencjału dziecka. Polega ono również na organizowaniu warunków sprzyjających rozwojowi.

Uczniowie szkół specjalnych w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Szydłowcu chętnie biorą udział w zawodach sportowych i odnoszą w nich sukcesy. Aby mogły realizować siebie, na miarę swoich możliwości, bez poczucia odrzucenia czy wyobcowania, nie wystarczy idea integracji i akceptacja społeczna czy motywacja i pasja do sportu – którą niewątpliwie mają. Potrzebne jest także bezpieczne miejsce, przyczyniające się do propagowania zdrowego stylu życia i zachęcające do dalszego rozwijania zainteresowań.

Dlatego, tak ważnym było, aby w CKZiU powstała sala sportowo-rehabilitacyjna. Inicjatorami przedsięwzięcia byli nauczyciele uczący w szkołach specjalnych w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Szydłowu: Marcin Dąbrowa, Łukasz Gnat i Agnieszka Sztachera. Przez okres wakacyjny skonfigurowali odpowiedni dla podopiecznych placówki sprzęt, tak aby od nowego roku szkolnego dzieci i młodzież, w bezpiecznym miejscu mogły dbać o swój rozwój fizyczny, ale także poprzez sport rozładować swoje emocje.

Środki pozyskano dzięki wsparciu Powiatu Szydłowieckiego – organu prowadzącemu szkołę. Łączny koszt inwestycji wniósł 55.000 zł. Na potrzeby siłowni zakupiono: atlas treningowy 4-stanowiskowy, wioślarza magnetycznego, bieżnię elektryczną, orbitrek elektromagnetyczny, rower stacjonarny treningowy poziomy, ławkę treningową dwustronnie regulowaną wraz ze stojakami wolnostojącymi wysokimi z asekuracją, poręcze treningowe stacjonarne regulowane, zestaw hantli stalowych gumowanych, uchwyty do pompek, zestaw talerzy olimpijskich wraz z gryfami oraz drabinkę gimnastyczną.

Ponadto szkoła została doposażona w stół rehabilitacyjny, poduszkę sensomotoryczną, platforma i piłki do balansowania, półkule sensoryczne, piłki do rytmiki oraz sprzęt do rozwijania motoryki małej i dużej. Sprzęt sportowo-rehabilitacyjny jest najwyższej jakości, spełnia wszystkie parametry oraz posiada atesty bezpieczeństwa obowiązujące w placówkach oświatowych. Warto nadmienić, że placówka, biorąc pod uwagę potrzeby uczniów z różnymi niepełnosprawnościami, w tym ruchowymi, zatrudnia rehabilitantkę. Nowy sprzęt specjalistyczny wzbogacił możliwość pełnej rehabilitacji podopiecznych.

Spełniliśmy oczekiwania rodziców, stwarzając odpowiednie warunki, nie tylko do edukacji, ale również do sportu i rehabilitacji” – podkreśla dyrektor CKZiU Sławomir Drabik, i dodaje, że poprzez zakup sprzętu wysokiej jakości, z pewnością zostały podwyższone standardy kształcenia i rozwoju dzieci i młodzieży. „Nasze szkoły specjalne: Publiczna Szkoła Podstawowa Specjalna, Publiczna Branżowa Szkoła Specjalna I stopnia oraz Publiczna Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy, dzięki tej inwestycji, umocniły dobre imię, co ma swój odzew w pozytywnych komentarzach naszych uczniów i ich rodziców – kontynuuje dyrektor szkoły, a w słowach podsumowania podkreśla: „kształcenie uczniów to trudne i bardzo wymagające zadanie, dotyczące wieloaspektowych działań skierowanych bezpośrednio do osób z ograniczoną sprawnością. Dzięki gruntownemu wyposażeniu siłowni w sprzęt rehabilitacyjno-sportowy nasza placówka sprostała temu zadaniu”

info: szydlowiecpowiat.pl

więcej zdjęć TUTAJ