29 września 2017 roku w Wieluniu zostanie rozstrzygnięty II Ogólnopolski Konkurs Satyryczny „O Wieluńską Gąskę”, co będzie mieć miejsce w ramach szerszej imprezy satyrycznej.

Do finału  tego konkursu zakwalifikowano 10-ciu satyryków z kraju, w tym Michała Kojarę z gm. Jastrząb i Mariana Frąka z Szydłowca. Obaj od 2013 roku należą do Grupy literackiej „Wiklina” w Skarżysku Kam. działającej  przy Miejskim Ośrodku Kultury im. L. Staffa.

Wszyscy finaliści mają już zagwarantowane upominki (kwalifikacja już jest sukcesem) a tego dnia powalczą jeszcze o nagrodę główną, która jest jedna. Nasi satyrycy zaprezentują w finale po kilka utworów satyrycznych (różnego gatunku), co było wymogiem regulaminowym. Dodać należy, że w Wieluniu funkcjonuje klub satyryka i to on, wspólnie z innymi podmiotami, w tym Powiatową Biblioteką Publiczną, jest inicjatorem, tego ciekawego konkursu. Finaliści prezentują w nim swoje utwory osobiście, Marian Frąk wystąpi jako trzeci w kolejności a Michał Kojara jako czwarty. Taką kolejność ustalili organizatorzy. Zarówno Marian Frąk, jak i Michał Kojara posiadają na swoim koncie nagrody i wyróżnienia w konkursach satyrycznych i literackich. Są również przygotowane pod kątem wydania ich utwory satyryczne w postaci fraszek, w formie tomiku każdego z nich. Miłe byłoby wsparcie wydania tych tomików, choćby przez miejscowe samorządy, w ramach rozwoju kultury regionalnej, jak to czynią niektóre inne samorządy. Każde inne wsparcie szydłowieckiego  „odłamu” Grupy „Wiklina” będzie również mile widziane.

W Wieluniu Kojara i Frąk zaprezentują między innymi dwie zakwalifikowane swoje celne fraszki. Nie narażając się na złamanie regulaminu konkursu tu prezentujemy dwie inne ich fraszki, równie celne.

PODDANY

Żona każe, mąż musi

-choć dławi się i krztusi.

Michał Kojara

 

ZA SZTAUDYNGEREM

Wzdycham do żony,

bom jest zboczony,

a to wzdychanie

wcale nie tanie.

Marian Frąk

Informuje: Grupa Literacka „Wiklina” w Skarżysku Kam.