W środę 25 października 2017 roku w Szkole Podstawowej w Orońsku odbyło się spotkanie uczniów ze światowej sławy naukowcem – dr inż. Włodzimierzem Strupińskim – wybitnym specjalistą w zakresie technologii wytwarzania grafemu.

Doktor Strupiński wraz z zespołem opracował polską technologię wytwarzania tego nowoczesnego materiału, która została opatentowana w skali ogólnoświatowej i ze względów ekonomicznych jest konkurencyjna w porównaniu do innych technologii dostępnych na świecie. Należy zaznaczyć, iż gość środowego spotkania jest współpracownikiem noblisty – prof. Geima, uhonorowanego w roku 2010 nagrodą Nobla z fizyki za odkrycie i rozpropagowanie grafenu. Efekty wspólnych prac wymienionych naukowców, dotyczące fluorografenu, zostały opublikowane w roku 2010, w specjalistycznym periodyku pt. „Small”, o światowym zasięgu i wysokich lokatach w rankingach czasopism naukowych.

Podczas spotkania w Orońsku, prowadzonego w formie wywiadu, uczniowie zadawali pytania dotyczące zarówno budowy grafenu, jego właściwości, sposobów wytwarzania, obszarów zastosowania, jak również pracy naukowej naszego gościa. Dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentowane przez dr Strupińskiego filmy, przybliżające technologię wytwarzania warstw grafenowych dla elektroniki, szczególnie elastycznych urządzeń elektronicznych. Poza tym zostały zaprezentowane filmy dokumentujące badania wybranych właściwości grafenu, w tym jego wysokiej odporności temperaturowej (nawet powyżej 500°C), czy też przewodności prądu elektrycznego.

Po spotkaniu z uczniami nasz gość zwiedził także Pałac Brandta oraz obejrzał wystawę zabytków archeologicznych z krzemienia czekoladowego, która znajduje się w galerii Muzeum Rzeźby Współczesnej na terenie CRP w Orońsku. Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko w ramach Mazowieckiej Akademii Młodego Odkrywcy, projektu dofinansowanego przez Zarząd Województwa Mazowieckiego.