Tuż po godzinie 15:00 wszystkich przybyłych na majówkę powitał Prezes OSP w Chlewiskach dh Robert Gałązka.

Przygotowano wiele atrakcji. Przy jednym ze stolików można było zapoznać się z historią OSP oglądając kronikę, gdzie wielu przybyłych na piknik znalazło kogoś z rodziny czy bliskich znajomych. Swój stolik miała też MDP, gdzie bardzo dokładnie opowiadali i prezentowali sposoby udzielania pomocy w różnych sytuacjach. Ten stolik był oblegany przez dzieci, które bacznie przyglądały się co zrobić, gdy np. ktoś złamie nogę, ma rany krwawiące, czy też bardziej poważniejsze urazy włącznie z utratą przytomności, a nawet jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację.

Również bardzo widowiskowe były pokazy przeprowadzone przez druhów z OSP z udziałem samochodu bojowego. Zaprezentowano symulowaną akcję gaśniczą, gdzie podano najpierw wodę jako środek gaśniczy, a następnie pianę. Wiele dzieci, a nawet i dorosłych pierwszy raz zobaczyło jak jest wytwarzana piana gaśnicza. Odbyła się również pogadanka na temat bezpieczeństwa, przedstawiono też jakie niebezpieczeństwo niesie nadużywanie przeróżnych używek m.in. alkoholu, papierosów itp.

Bardzo ciekawym punktem było zaprezentowanie ubioru strażaka pn. „Strażak wczoraj i dziś”. Można było zobaczyć jak strażacy byli ubrani i wyposażeni dwadzieścia lat wcześniej i jak jest dzisiaj. Różnice są kolosalne.

Oczywiście było mnóstwo konkursów z nagrodami i zabaw przeprowadzanych wspólnie z rodzicami. Jedną taką bardzo widowiskową była zabawa z hydronetką wodną, gdzie rodzic tłoczył wodę, a dziecko musiało trafić do celu. Dzieciaki zebrane na imprezie miały również okazję zobaczyć wyjazd do prawdziwej akcji, ponieważ w czasie trwania majówki jednostka została zaalarmowana o pożarze poszycia leśnego. Wszystkie dzieci i wszyscy zebrani mogli skorzystać z naszej „kuchni”, gdzie serwowane były pyszności z grilla.

Organizatorem tej imprezy był Zarząd OSP w Chlewiskach wraz z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą. Stolik historyczny prezentowała dh Aneta Pląsek – kronikarz w OSP, sposoby udzielania pomocy medycznej prezentowali członkowie MDP: Paweł Krupa, Jakub Krzymieński, Łucja Wójcik, Kacper Mamla, Wiktoria Krupa, pokaz gaśniczy zaprezentowali dh: Marcin Kołodziej, Izabela Pląsek, Jakub Olszewski, Robert Nowak, Tomasz Chylicki, Zbigniew Pląsek, sprzęt i samochód ratowniczo-gaśniczy prezentowali dh: Piotr Gałązka, Paweł Gałązka, Marcin Kołodziej, ubrania strażaka „wczoraj i dziś” przedstawili dh: Robert Gałązka, Adam Wojcieszek, Michał Pląsek, przy grillu i wydawaniu posiłków członkowie MDP: Karol Zep, Bartosz Karaś, Szymon Michalik, Kacper Michalik, przeprowadzanie konkursów i zabaw oraz prowadzenie imprezy – dh Sławomir Krupa.

Całość „Majówki Strażackiej” mogła odbyć się dzięki wsparciu finansowemu ze Starostwa Powiatowego w Szydłowcu i GKRPA w Chlewiskach.

Więcej zdjęć na Facebooku