W czwartkowy wieczór w konkursie wystąpił Teatr Poezji i Muzyki „U Radziwiłła”. Teatr  podjął wyzwanie realizacji jednego z zapomnianych dramatów  urodzonego w Tarnowie wybitnego pisarza pochodzenia żydowskiego, Romana Brandstaettera. Dodajmy – polskiego patrioty i katolika, znawcy Biblii, człowieka teatru. Kogoś, komu  nie da się zarzucić braku wiedzy, uprzedzeń narodowych czy religijnych albo braku osobistego doświadczenia tego, o czym pisze.

„Dzień Gniewu „ to spektakl z górnej półki, poruszający trudne tematy. Jury było pod ogromnym wrażeniem, że tak młodzi ludzie potrafili sprostać temu zadaniu. Według ich opinii zagrali brawurowo z pełnym profesjonalizmem. Dowodem czego są trzy nagrody aktorskie, które otrzymali: Marlena Śliwa za rolę Juli Chomin, Damian Ziółkowski za rolę Borna i Damian Michalski za rolę Przeora.

Również bardzo dobrze zagrali pozostali Aktorzy: Mateusz Jodła w roli Żyda Blata, Marek Michalski jako Człowiek z Podziemia i Zakonnicy – Kuba Czapnik oraz Paweł Guzik. Spektakl otrzymał bowiem także I nagrodę za całość jako spektakl. Reżyserem spektaklu jest Sława Lorenc Hanusz od lat pracująca z uzdolnioną młodzieżą w SCK ZAMEK. Oświetleniem zajmował się Michał Czyżewski a scenografią Wojtek Wismont. Jest to kolejny sukces teatru, bowiem rok temu Teatr ”U Radziwiłła” za spektakl „Dwoje na huśtawce” zdobył „Złotego Gargulca”. Przypominamy, że wtedy zagrali Wiktoria Koniarczyk i Damian Ziółkowski.

Korzystając z okazji należy wspomnieć o jeszcze jednym sukcesie młodych aktorów. W marcu tego roku w Lublinie na XIV Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim im. Józefa Czechowicza Aleksandra Brzeźniak i Damian Ziółkowski zostali laureatami tegorocznego konkursu. Teatr i jego aktorzy są już znani nie tylko w naszym mieście ale także poza jego granicami. Jest to bardzo dobra promocja naszego miasta.

sukcesradziwilla2