Choć mimo zapowiedzi nie wprowadzono szachów w szkołach na terenie powiatu szydłowieckiego, to w wyniku starania działaczy szachowych odbywają się turnieje dla uczniów. Najlepszym przykładem był Turniej o Mistrzostwo Gminy Chlewiska szkół podstawowych.

Turniej odbył się 15 listopada 2017 roku w Szkole Podstawowej w Chlewiskach. Inicjatorem  zawodów był Łukasz Łukomski z Bliżyna- prowadzący od niedawna Szkółkę Szachową „Debiut”, który w tej sprawie uzyskał wsparcie władz gminny, zwłaszcza Wójta Waldemara Sowińskiego. Zwycięzcy turnieju otrzymali pamiątkowe sympatyczne pucharki i dyplomy. Nagrodzono również najlepszą zawodniczkę turnieju. Zawody w ostatniej fazie wsparł jako sędzia rundowy  Marian Frąk z „Wieży” Szydłowiec, który też ufundował upominek dla najlepszej zawodniczki. W turnieju zagrało łącznie 31 młodych szachistów ze wszystkich szkół gminy, w tym 8 zawodniczek.

Zwyciężył aktualny mistrz powiatu szydłowieckiego juniorów Szymon Żurek z Woli Zagrodniej (szkoła w Chlewiskach), szachista z IV kat. szachową, który wygrał wszystkie swoje partie uzyskując 7 pkt. (z 7), na 2 miejscu uplasował się Bartosz Kaluga (V kat. szachowa)- 6 pkt., 3. miejsce zajął Krystian Krzymieński – 5 pkt. Najlepszą zawodniczką turnieju okazała się Agata Chowańska ze Szkoły Podstawowej w Pawłowie, która uzyskała 4 pkt. i zajęła wysokie 8 miejsce w turnieju. W tym miejscu warto podkreślić, że szkoła w Pawłowie miała w pierwszej 10-tce turnieju aż 3 szachistów, byli to wymieniona Chowańska, Damian Osobiński- 4 miejsce, 5 pkt. i Jakub Winiarski- 5 miejsce, 5 pkt. Gratulujemy  wszystkim zwycięzcom i wszystkim zawodnikom ambitnej rywalizacji, na miarę swoich możliwości.

Pytanie o realizację nauki gry w szachy w szkołach pozostaje nadal otwarte i bez odpowiedzi, tzn. niby są one wprowadzone reformą, a fizycznie szachów w szkołach nie ma. Choć, jak wskazuje ten przykład (nie jedyny) są osoby, które posiadają przygotowanie i umiejętności i mogłyby skutecznie prowadzić naukę gry w szachy, na odpowiednim poziomie.

Foto: Szkoła Podstawowa w Chlewiskach

informuje: Michał Kojara – KSz. „Wieża” Szydłowiec