18 września w zamku odbyło się Grand Prix Ziemi Szydłowieckiej w Szachach w którym udział wzięło 18 zawodników.

Mistrz Międzynarodowej Federacji Szachowej – FIDE, Leszek Bakalarz z Hetmana Kielce, został zwycięzcą turnieju. Czwarta runda cyklu zgromadziła na starcie 18. zawodników, ale to nie liczba uczestników stanowiła tym razem o atrakcyjności i prestiżu rozgrywek. Stawka zawodników zawierała m.in. czwórkę graczy z absolutnej czołówki regionu kielecko-radomskiego, legitymującą się kategoriami centralnymi.

Trzon „ekipy” stanowili znani szachiści starszego pokolenia, posiadający najwyższe kategorie okręgowe oraz wysokie rankingi międzynarodowe. Listę startową dopełnili trzej juniorzy, z których jeden – Jakub Herka ze Skarżyska – ma również I kat. szachową. Pozostali dwaj to juniorzy „Alternatywy” – Filip Żuchowski i Damian Stryjek.

Gra – jak to w sporcie bywa – jednym przyniosła laury, innym jedynie satysfakcję. Byli również tacy, którzy jeszcze długo po zakończeniu przeżywali swoje porażki.

Ważna okazała się oprawa turnieju. Organizatorzy i uczestnicy zgodnie podkreślali doskonałe warunki w jakich rozgrywane były zawody oraz ciepłą, przyjacielską atmosferę panującą pomiędzy szachownicami.

Osobliwym dodatkiem do szachów były „tytularne” (w nazwie cyklu GP umieszczony jest podtytuł „Refleks(ja) szachisty…) rozważania historyczne. Ich tematem były skutki polityki międzynarodowej sanacyjnych rządów w latach 1934-39, z których najważniejszym był wybuch wojny niemiecko-polskiej dający początek II WŚ. Skutki poprawności politycznej, która w konsekwencji doprowadziła do milionów ofiar, zrujnowania gospodarki i rozgrabienia polskiego majątku narodowego.

Organizator – K.S. „Alternatywa” dziękuje władzom powiatu szydłowieckiego za finansowe wsparcie oraz dyrekcji i pracownikom Szydłowieckiego Centrum Kultury „Zamek” za udostępnioną salę i pomoc techniczną.

Następny turniej z cyklu już w październiku. Bohaterem odcinka pt. Dowódca „Oddziału Wydzielonego” będzie mjr. Henryk Dobrzański ps. Hubal.

Info. i foto. Klub Sportowy „Alternatywa”