Słowenia to jedno z najbardziej zielonych państw na świecie i jedno z najbardziej zamożnych i rozwiniętych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki udziałowi Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu w europejskim projekcie Erasmus+ pt. „Tożsamość regionu – wczoraj, dziś i jutro” w dniach 7 – 13 listopada 2021 r. grupa młodzieży naszej szkoły wraz z opiekunami miała możliwość zwiedzenia tego pięknego kraju.

Nasi słoweńscy partnerzy przyjęli nas niezwykle serdecznie, zaplanowali zwiedzanie wyjątkowych miejsc, posmakowanie przepysznych dań narodowych i poznanie skrawka niezwykłej kultury tego cudownego kraju.

Podczas pobytu w szkole mieliśmy okazję poznać historię Lublany, stolicy kraju, a także historię pozostałych miast szkół partnerskich. Poznaliśmy również goszczącą szkołę, jej bogato wyposażone pracownie, siłownię oraz kolorowe korytarze. Jednak najwspanialsze były kontakty z miłymi ludźmi, z którymi komunikowaliśmy się w języku angielskim. Dzięki nim poznawanie urokliwych miejsc stolicy było jeszcze bardziej ciekawe i ekscytujące.

Gospodarze zaplanowali dla nas wiele atrakcji, w tym dwie całodniowe wycieczki. Podczas jednej z nich zwiedziliśmy Muzeum Notranjska z wystawami geologicznymi, procesami powstawania skał i Muzeum Krasu. Podziwialiśmy także najstarszą jaskinię w Słowenii – Vilenicę z jej bogatą szatą naciekową, przepięknymi stalaktytami i stalagmitami. W drodze nad morze wstąpiliśmy także do Parku Przyrody Secovlje Salina, gdzie mogliśmy zobaczyć, jak produkowano sól w przeszłości, w jej północnej części nadal trwa aktywne warzenie soli. Zwieńczeniem wspaniałej wycieczki było poznanie klimatycznego miasteczka Piran, usytuowanego nad morzem i przypominającego swoją architekturą włoską Wenecję.

W stolicy zaproponowano nam zwiedzanie miasta śladami znanego architekta Jože Plečnika, który zaprojektował i zrealizował większość obiektów budowlanych w Lublanie. Naszą przewodniczką była studentka architektury, Petra Zoubek, dzięki której poznaliśmy takie miejsca jak: Biblioteka Narodowa, kościół św. Franciszka, piramida przy ul. Zoisa, Most Szewski, Dom Jože Plečnika, hale targowe i Most Potrójny. Zwiedziliśmy także Zamek na wzgórzu, z którego roztacza się przepiękny widok na miasto.

Słowenia to w dużej mierze kraj wyżynny, w jego zachodniej części znajdują się Alpy Julijskie, które również mogliśmy zwiedzić. We wsi Kropa poznaliśmy sposób wykuwania gwoździ z żelaza w starej kuźni. Jedno z najpiękniejszych miejsc Słowenii to z pewnością jezioro i zamek w Bled, z którego roztacza się cudowna panorama na Alpy. Jednym z najcenniejszych elementów zamku jest XVI-wieczna kaplica, a w zamkowym muzeum podziwialiśmy bogatą kolekcję zbroi oraz poznaliśmy historię okolicznych ziem. W drodze powrotnej zwiedziliśmy jeszcze Słoweńskie Muzeum Alpinizmu, w którym dowiedzieliśmy się o początkach zorganizowanego alpinizmu w Słowenii, elementem zwiedzania są interaktywne gry i przeżywanie górskich doświadczeń takich jak np. burza z grzmotami i piorunami w górach.
Podczas pobytu mieliśmy okazję skosztować tradycyjnych słoweńskich potraw, np. rosołu wołowego, pršut – szynki suszonej na słońcu i wietrze, štruklji – roladek wypełnionych twarogiem, prażonych ziemniaków, i oczywiście mięsa w różnej postaci, pieczonej wieprzowiny, sznycla lub steka, oraz poticy, słoweńskiej bułki z różnymi dodatkami. Powiedzieć, że posiłki w Słowenii są obfite, to tak, jakby nic nie powiedzieć, dania w Słowenii są nieskończone, po prostu wielkie!

Ostatniego dnia w szkole mieliśmy okazję poznać online sławnego słoweńskiego koszykarza, Jakoba Cebaška, absolwenta szkoły goszczącej. Po spotkaniu ze sportowcem w ramach poznawania elementów kultury słoweńskiej, uczyliśmy się słoweńskiej polki! Oooooo… ta lekcja nie była nudna, o nie! Było wiele śmiechu i radości. Potem prezentowaliśmy nasze dzieła, filmy i prezentacje ze zwiedzania kraju. Filmy oraz otrzymane certyfikaty zapowiadały nieuchronne, moment pożegnania.

Wspólnie spędzony czas, poznanie nowych, ciekawych ludzi, zdobycie nowych doświadczeń w innym środowisku, możliwość używania języka angielskiego i rozwijania językowych umiejętności – to wszystko jest nie do przecenienia. Jak mówią uczniowie: „wyjazd był wspaniałym przeżyciem”, 'zawarliśmy międzynarodowe przyjaźnie, które będziemy długo utrzymywać”, „nigdy nie zapomnę tych osób”, „ten wyjazd zdecydowanie będę wspominać do końca życia”.

info. Katarzyna Berus – Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu

Więcej zdjęć możecie obejrzeć na facebooku: