W niedzielę 23 września 2018 roku gościliśmy w Orońsku Mieszany Chór Mariański z Krakowa. Uświetnił on uroczystą Mszę Świętą o godz. 11.30, a następnie dał godzinny koncert, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polska niepodległości.

Organizatorami wydarzenia było Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko przy współpracy Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Orońsku. Organizacja koncertu była dofinansowana przez Zarząd Województwa Mazowieckiego.

Koncert poprowadził Marek Molenda, który na wstępie przedstawił dokonania chóry. Podczas przywitania zaznaczył, że chór koncertował w wielu zakątkach globu między innymi w: Nowym Jorku, Paryżu, Wersalu, Brukseli, Wiedniu, Rzymie, Monachium, we Lwowie, w Wilnie, a wymiernym efektem pracy artystycznej są nagrane płyty, a także liczne nagrody na krajowych i międzynarodowych konkursach muzyki chóralnej. O klasie chóru świadczyć może fakt, iż spośród 68 konkursów, w których brał udział zdobył najwyższe laury ponad 40 razy.
Po krótkim wprowadzeniu konferansjera, w którym mówiono, iż 11 listopada 1918 roku jest niewątpliwe datą bardzo ważną dla każdego Polaka, bowiem po wieloletnim okresie rozbiorów i wojny Polska powróciła na mapę Europy i świata, rozpoczął się koncert pieśnią Gaude Mater Polonia.

Następnie chór zaśpiewał:
„Moja Piosnka” – do słów Kamila Cypriana Norwida i muzyki Józefa Świdra
„Wierzę” – do słów Juliusza Słowackiego i muzyki Józefa Świdra
„Wszystko co Polskę stanowi” – słowa Jan Paweł II, muzyka Irena Pfeiffer

Kolejny utwór który został wykonany przez chórzystów został napisany przez Krzysztofa Baczyńskiego w marcu 1944 roku na kilka miesięcy przed jego tragiczną śmiercią podczas Powstania Warszawskiego w dniu 4 sierpnia 1944 roku. Baczyński pomimo młodego wieku uznawany jest za jednego z najwybitniejszych poetów czasów okupacji. Zginął mając 23 lata, a zostawił po sobie ponad 500 wierszy, kilkanaście poematów i 20 opowiadań. Utworem tym była „Modlitwy do Bogarodzicy”. W dalszej części koncertu można było usłyszeć:
„Czego chcesz od nas Panie” – słowa Jan Kochanowski, muzyka Józef Świder
„Alleluja” – w opracowaniu Lestera Delgado

Chór przygotował także niespodziankę, tj. utwór nieujęty w oficjalnym repertuarze koncertu, który wykonywany był w języku angielskim, a jego tytuł można tłumaczyć jako „Niezwykła Łaska”. Publiczność mogła usłyszeć utwór „Amazing Grace”, podczas którego partie solowe zaśpiewała Ewa Bołoz – sopran. Na zakończenie koncertu został wykonany utwór „Angelus Domini” – autorstwa Andrzeja Koszewskiego, który stanowi wyobrażenie autora o uroczystości Anioł Pański na Watykanie. Po koncercie słuchacze nagrodzili artystów owacjami na stojąco. Podziękowania złożył proboszcz Parafii ks. kan. Bolesław Mikrut oraz wiceprezes Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko – Jarosław Molenda, wręczając również dyrygentowi oraz solistce bukiety kwiatów.