Autorka pracy była obecna na uroczystym otwarciu wystawy.

Zanim zaproszono gości do zwiedzania, profesor Kotkowska – Rzepecka opowiedziała jak powstawała seria obrazów zatytułowana „W stronę ciszy”. Mówiła, że inspiracja po prostu przychodzi, a prace są próbą dotarcia do ciszy, spokoju i harmonii, potrzebnej w życiu każdego człowieka. Pani profesor podziękowała organizatorom wystawy Małgorzacie Bernatek dyrektor SCKiS Zamek i Barbarze Pataj plastykowi szydłowieckiego centrum kultury oraz wszystkim osobom z którymi współpracuje.

Na wernisaż oprócz mieszkańców Szydłowca przybyli również uczniowie, przyjaciele i rodzina artystki. Wszyscy zgodnie przyznawali, że odrestaurowane wnętrza zamku doskonale komponują się pracami.

Wystawę „W stronę ciszy” można oglądać w Galerii KAPLICA ZAMKOWA do końca lipca.

Teresa Kotkowska-Rzepecka urodziła się w 1948 roku w Słoneczniku na Warmii. Ukończyła studia na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. W. Taranczewskiego w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, uzyskując dyplom z wyróżnieniem w 1973 roku. W 1975 roku podjęła pracę pedagogiczną na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest profesorem zwyczajnym, prowadzi autorską pracownię rysunku oraz malarstwa na studiach licencjackich i podyplomowych. Ważniejsze nagrody: III nagroda na Konfrontacjach Środowisk Plastycznych – Kraków (1975), I nagroda – Sztuka dla Krakowa, Kraków (1976), medal na XII Festiwalu Polskiego Malarstwa – Szczecin (1984); wyróżnienie – V Jesienny Salon Sztuki – Ostrowiec Świętokrzyski. (2000), I wyróżnienie honorowe – Salon Zimowy, Kraków (2004). Pięciokrotnie nagrodzona rocznym stypendium Ministra Kultury i Sztuki (1975, 1977, 1984, 1987 i 1999). Była też wyróżniana Nagrodami Rektora ASP. W 1968 roku otrzymała Medal ASP w Krakowie. W 2005 r. odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP.

Więcej zdjęć TUTAJ

fot. Cezary Szymkiewicz

info. UM