Bodaj pierwszy raz w swej historii, Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu gościło pod swym dachem uczestników turnieju szachowego organizowanego według procedur i pod patronatem Polskiego Związku Szachowego i FIDE. Jako współorganizator „I Turnieju Szachowego o Puchar Starosty Szydłowieckiego”, szkoła udostępniła pomieszczenia wraz z niezbędnym wyposażeniem oraz udzieliła wszelkiej koniecznej pomocy technicznej. Głównym organizatorem zawodów był Klub Sportowy „Alternatywa” w Szydłowcu a projekt dofinansowany został ze środków Powiatu Szydłowieckiego. 

 Mająca miejsce w ostatnią sobotę i niedzielę – 7 i 8 sierpnia impreza, oprócz czysto sportowego charakteru, zawierała elementy rekreacyjne a nawet edukacyjne. Obok zadania głównego – klasyfikacji rankingowej zawodników, duży nacisk położono bowiem na szeroko rozumianą popularyzację szachów wśród młodego pokolenia. Zaś jej szczególnym dodatkiem był element pewnego rodzaju edukacji – patriotyczny akcent, oparty na wspomnieniu wydarzeń historycznych, których rocznice świętujemy w sierpniu i wrześniu. Krótką pogadankę na ten temat uzupełniły rozlosowane wśród uczestników nagrody – pamiątki, najnowsze wydawnictwa książkowe opisujące różne aspekty Powstania Warszawskiego 1944, Bitwy Warszawskiej 1920 i Wojny Obronnej Polski 1939.

Turniej zebrał na starcie liczne grono zawodników. W dużej mierze byli to przybysze z dość odległych od Szydłowca miejscowości. Warszawa, Kraków, Białystok, Ostrów Mazowiecka, Środa Wielkopolska, Płock, Kielce czy Ostrowiec Świętokrzyski, to tylko niektóre z nich. W sumie – w obydwu grupach turniejowych, do gry stanęło blisko 70 osób. To duże wyzwanie dla organizatorów, ale – z drugiej strony, to również widomy znak, że wieści o szydłowieckich imprezach rozchodzą się szeroko po całym regionie. A to cieszy szczególnie.

Zawody rozegrano w dwóch grupach rankingowych, tempem klasycznym na dystansie – odpowiednio – 5 i 7 rund. Nad prawidłowym przebiegiem gier czuwali licencjonowani sędziowie PZSzach: Jacek Sieczkowski (arbiter główny) i Wojciech Bednarczyk (pomocniczy – rundowy).

Rewelacją „turnieju B” okazał się 8 letni Olek Kogut (UKS Caissa Warszawa). Zwyciężył zdecydowanie oddając przeciwnikom w siedmiu partiach tylko pół punktu. Podium uzupełnili Filip Krajewski i Adam Pożoga (obaj – Hetman Ostrowiec Św.). Na wyróżnienie zasługują nasi reprezentanci – Szymek Żurek (8 miejsce), któremu nie powiodło się w ostatniej rundzie, chociaż od wyniku gry zależało 2 miejsce oraz Krzyś Banaszczyk, który zaprezentował dobrą formę uzyskując dobry wynik i awans do IV kategorii okręgowej. Wysoki poziom zawodów był efektem zarówno wielkich ambicji jak
i zaangażowania młodych szachistów. Każdy starał się jak mógł. Nikt nie odpuszczał a pomimo to atmosfera była przyjazna i królowało fair play. Jako ciekawostkę przytoczę jeszcze fakt udziału
w turnieju przedszkolaka ze Skierniewic – Kuby Kochanowskiego, który ledwo co potrafił się podpisać a już dał radę ograć trzech przeciwników.

„Turniej A” to już domena doświadczonych i często utytułowanych graczy. Triumfatorów wielu turniejów szachowych i stałych bywalców imprez o zasięgu regionalnym i krajowym. Należy do nich
z pewnością Kamil Młynarski z Radomia, który uniósł w górę „Puchar Starosty”. Tuż za jego plecami ulokowali się Krzysztof Rozmiarek (KSz Hetman Środa Wlkp.) i Szymon Maćkowiak (niezrzeszony szachista z Wielkopolski). Nasi reprezentanci byli niestety tylko tłem dla zwycięzców. Liczy się jednak sam fakt udziału w profesjonalnie zorganizowanym turnieju klasyfikacyjnym, który – dzięki zaangażowaniu miejscowych działaczy i finansowemu wsparciu Powiatu Szydłowieckiego, mógł mieć miejsce na naszym skromnym podwórku. 

Szachowy Puchar Starosty to nie pierwsza i – z pewnością – nie ostatnia taka impreza w dziejach Naszego Miasta. Dlatego dziękując za udział w tym, zapraszamy na kolejne turnieje z otwartego cyklu „Szydłowieckie Potyczki Szachowe” – najbliższy prawdopodobnie już we wrześniu.

Prezes K.S. „ALETRNATYWA”

Wojciech Bednarczyk