To rodzice i dom rodzinny, a w drugiej kolejności szkoła i nauczyciele kształtują osobowość młodego człowieka, uczą, które zachowania są pożądane, a których młody człowiek powinien unikać.

29.01.2016r. w PSP nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Szydłowcu odbył się apel szkolny „Szkolny mistrz savoir-vivre’u” zorganizowany przez Samorząd Uczniowski oraz opiekunów Monikę Michalską i Barbarę Gutowską. Wzięli w nim udział uczniowie klas I-VI wraz z nauczycielami. Apel poprowadziła pedagog szkolna Julita Świercz-Kęska. Mówiła o tym, jakimi zasadami dzieci powinny kierować się w życiu, jak zachowywać się w szkole i poza nią. Zwróciła uwagę na język, jakim posługują się obecnie uczniowie, prosiła o wystrzeganie się wulgaryzmów i nienadużywanie słów z gwary uczniowskiej. Przypomniała o tym, że istnieją w naszym języku słowa-klucze: proszę, przepraszam, dziękuję . Apel urozmaicony był wierszami i scenkami z życia uczniów. Punktem kulminacyjnym był pokaz mody uczniowskiej. W rytmie znanych przebojów przed zebranymi zaprezentowali się członkowie samorządu w strojach szkolnych, dyskotekowych i oficjalnych.

Na zakończenie apelu pani Beata Stopa i pani Anna Zawadzka przypomniały, że od początku roku trwa w naszej szkole konkurs „Mistrz kulturalnego zachowania”. W związku z tym odczytały listę wyróżnionych, którzy w pierwszym półroczu swoim zachowaniem stanowili wzór dla pozostałych uczniów. Zwycięzcy otrzymali gromkie brawa od zebranych uczniów i nauczycieli.

Info: Dorota Suligowska