W ubiegły piątek 02.03.2018 odbył się WIECZÓR Z MROŻKIEM, podczas którego zostały zaprezentowane dwie jednoaktówki „Wdowy” oraz „Na pełnym morzu” przygotowane przez Teatr Poezji i Muzyki „U Radziwiłła” z Szydłowieckiego Centrum Kultury – Zamek. Spektakle powstały na podstawie tekstów Sławomira Mrożka, a reżyserem przedstawień była Sława Lorenc Hanusz.

Sławomir Mrożek to polski dramatopisarz, prozaik oraz rysownik, urodzony w latach 30. ubiegłego wieku w Borzęcinie. Autor wielu satyrycznych opowiadań i utworów dramatycznych o tematyce filozoficznej, politycznej, obyczajowej i psychologicznej. Mrożek budował własną tożsamość artystyczną poprzez obnażanie absurdów rzeczywistości, w jakiej przyszło mu żyć. By osiągnąć zamierzony efekt, najczęściej posługiwał się absurdem, groteską i ironią. Komiczny świat jego utworów zdaje się eksponować bezsensowność i bezzasadność różnorodnych mechanizmów „porządkujących” świat. Mrożek zmarł w 2013 r. w Nicei.

Pierwszą z przedstawionych jednoaktówek były „Wdowy”. Akcja dramatu rozgrywa się w nieznanej kawiarni, w której spotykają się dwie wdowy. W trakcie rozmowy dochodzą one do wniosku, że ich zmarli tego samego dnia rano mężowie zginęli pojedynkując się. Okazało się również, że mąż pierwszej wdowy zdradzał ją z drugą wdową, a mąż drugiej wdowy zdradzał ją z pierwszą wdową. W sztuce pojawia się również Śmierć, przedstawiona jako ubrana na czarno kobieta, którą obie wdowy  biorą za trzecią wdowę i uznają, iż jest ona wspólną kochanką ich mężów. W role wdów wcieliły się Inga Klepaczewska oraz Wiktoria Koniarczyk. Wystąpili również Lena Brzeźniak – Śmierć oraz Jakub Czapnik – Kelner.

„Na pełnym morzu” to sztuka opowiadająca o trzech rozbitkach dryfujących na tratwie. Kiedy skończyły się zapasy żywności, rozbitkowie postanowili, że jeden z nich zostanie zjedzony dla dobra innych. Zastanawiają się, jak wyłonić osobę, która będzie ofiarą. W końcu dwóch rozbitków zaczyna wywierać moralną i psychologiczną presję na trzecim z nich, by zgodził się być zjedzony. Wystąpili: Wojciech Urbaniak, Piotr Stopa, Kajetan Górlicki oraz Jakub Czapnik jako Listonosz.

Występ aktorów z Teatru Poezji i Muzyki „U Radziwiłła” spotkał się z aprobatą i ogromnym entuzjazmem szydłowieckiej społeczności. Młodzi artyści zaprezentowali grę aktorską na najwyższym poziomie, jakiej nie powstydziliby się profesjonalni aktorzy.

Fot. W. Wismont

Info: Szydłowieckie Centrum Kultury „Zamek”