Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek już od wielu lat kultywuje tradycję nocy świętojańskiej. Szydłowieckie Wianki co roku przyciągają liczną publiczność, która tłumnie przybyła również w ubiegły piątek 22 czerwca.

Święto ognia, wody, urodzaju, płodności, miłości i radości poprowadziła niezastąpiona Agnieszka Sobutka – Klepaczewska, która wprowadziła zebranych w niezwykły klimat nocy sobótkowej.

Imprezę rozpoczęła Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Tomasza Gila. Koncert zaczął się energetycznym utworem „Kawałek do tańca”, który wprowadził widownię w radosny nastrój zabawy. Następnie rozbrzmiały największe przeboje polskiej i światowej muzyki rozrywkowej, takie jak „Kwiat jednej nocy” czy marsz „Orkiestry Dęte”.

Po muzycznych prezentacjach naszych rodzimych artystów przyszła kolej na gościa specjalnego – na scenie pojawił się zespół DIKANDA. Grupa ze Szczecina oczarowała publiczność orientalną muzyką inspirowaną tradycyjnymi dźwiękami Bałkanów, Izraela, Kurdystanu, Białorusi, a nawet Indii. Cudownie mistyczne dźwięki utworów DIKANDY podbiły serca szydłowieckiej społeczności.

Po dwóch wspaniałych koncertach przyszedł czas na widowisko plenerowe pt. „JEST TAKA NOC”, przygotowane przez Teatr Poezji i Muzyki „U Radziwiłła” w reżyserii Sławy Lorenc Hanusz i Żanety Sasin, we współpracy z Danutą Klepaczewską oraz Dominiką Orman. Ten niezwykły pokaz składał się między innymi z tańców ze świetlikami, pochodniami, wiankami oraz różnych tańców obrzędowych. Nie zabrakło także Białej Damy, która najpierw pojawiła się na zamkowym balkonie, a następnie, przypłynąwszy łodzią, jako pierwsza wrzuciła do wody wianek. 

Na zakończenie baśniowego widowiska nad głowami publiczności roziskrzyły się fajerwerki, a niebo nad miastem zamigotało wszystkimi kolorami tęczy. Dzięki różnorodności gatunków muzycznych, wspaniałemu widowisku teatralno-tanecznemu oraz niesamowicie energetycznemu gościowi specjalnemu, tegoroczne WIANKI na długo pozostaną w pamięci mieszkańców Szydłowca.

info: Szydłowieckie Centrum Kultury „Zamek”