W piątek 29 października o godzinie 19.00 w siedzibie głównej Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu przy ul. Kąpielowej 8 odbędzie się koncert pt. „Włodek Pawlik Trio – INSPIRACJE.”

Włodek Pawlik to światowej sławy pianista i kompozytor jazzowy, jedyny w historii polskiej muzyki jazzowej laureat nagrody Grammy (za album Night in Calisia). W dorobku muzyka jest prawie 40 autorskich płyt, które zdobywają laury Złotych i Platynowych Płyt.

Włodek Pawlik jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu Barbary Hesse-Bukowskiej, gdzie od ponad piętnastu lat jest wykładowcą i prowadzi zajęcia z improwizacji jazzowej. Współpracował z legendami amerykańskiego jazzu m.in.: Randy Brecker, Mike Stern, Tom Kennedy, Billy Hart, Arturo Sandoval, Rufus Reid, Scott Hamilton, Sal Nistico, Herb Geller, Richie Cole, a także z amerykańskim zespołem Western Jazz Quartet, z którym występował w Azji, Europie i USA.

Równolegle do jazzowej kariery ważnym nurtem twórczości Pawlika jest muzyka filmowa, wokalna, symfoniczna, baletowa i oratoryjna. Do najbardziej znanych płyt Pawlika należą bestsellerowe albumy: AnhelliStabat MaterTykocinGrand PianoNight in Calisa, Kolędy Polskie, America, 4 Works 4 Orchestra, Songs Without Words, Pawlik/Moniuszko-Polish jazz, Tryptyk Rzymski, a także seria płyt skomponowanych do poezji takich autorów jak: Jarosław Iwaszkiewicz, Józef Czechowicz, Adam Zagajewski.

Zespół Włodek Pawlik Trio to jedna z najważniejszych formacji polskiego jazzu, odnosząca sukcesy na arenie międzynarodowej. Od niespełna 30 lat jest główną płaszczyzną realizacji kompozytorskich i interpretatorskich wizji lidera. Kwintesencją stylu formacji jest umiejętność budowania artystycznej synergii pomiędzy słowiańską wrażliwością, popartą klasycznym wykształceniem każdego z muzyków, a ogromną erudycją i wirtuozerią improwizacyjną osadzoną w idiomie współczesnego jazzu.

Koncert w Szydłowcu to unikatowa możliwość kameralnego spotkania „na żywo” z twórczością muzyków światowej klasy. Wydarzenie jest częścią cyklu Kameralnie nad Korzeniówką, zainaugurowanego przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w październiku 2021 r. koncertem Niemen i Zator improwizują Babuchowskiego.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Konieczna jest jednak wcześniejsza rezerwacja miejsc. Zgłosić obecność można do 25 października pod nr telefonu 48 617 17 89.