Wczoraj, 20 marca 2018 roku w mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się informacje jakoby zakład produkujący materiały biurowe „Biella” w Szydłowcu miał zostać w najbliższym czasie zlikwidowany. 

Pracownicy zakładu informowali na swoich profilach, że „Biella” zostanie zamknięta za 3 miesiące, a prace w naszym mieście może przez to stracić około 200 osób. To dużo, a nawet bardzo zważając na problemy z pracą w powiecie szydłowieckim.

Informacje w języku holenderskim potwierdziła również sama firma na swojej stronie internetowej.

Dziś (21 marca) w gabinecie burmistrza Szydłowca odbyło się specjalne spotkanie z prezesem spółki Piotrem Miętkim, o czym na profilu Urzędu Miejskiego w Szydłowcu poinformował burmistrz Szydłowca Artur Ludew. Poniżej przedstawiamy pełną treść tej wiadomości:

Drodzy Mieszkańcy
Wczoraj w godzinach wieczornych pojawiła się nieoficjalna informacja, że Biella Szydłowiec spółka z.o.o, produkująca materiały biurowe, podjęła decyzję o zamknięciu zakładu w Szydłowcu. Dzisiaj w południe z mojej inicjatywy odbyło się w ratuszu spotkanie z prezesem firmy Biella Piotrem Miętkim. W spotkaniu wzięli również udział: przewodniczący Rady Miejskiej Marek Artur Koniarczyk, wiceprzewodniczący Józef Jarosiński i Marek Plewa oraz pracownicy Urzędu Miejskiego. Na spotkaniu poprosiłem o potwierdzenie informacji dotyczącej zamknięcia Biella Szydłowiec spółka z.o.o. i podaniu przyczyn tej decyzji.
Prezes Piotr Miętki potwierdził decyzję zarządu głównego „spółki matki” z siedzibą w Szwajcarii o zamknięciu zakładu w Szydłowcu, biura sprzedaży w Warszawie oraz oddziału w Holandii. Poinformował, że na taką decyzję miała wpływ aktualna sytuacja na rynku artykułów biurowych. Wszechobecna digitalizacja, przy równoczesnym zmniejszeniu potrzeb analogowej archiwizacji powoduje, że coraz trudniej pozyskać odbiorcę na produkty spółki Biella, mimo iż w 2017 roku odnotowano największy obrót od kilku lat. W związku z otrzymaną informacją wyraziłem gotowość do podjęcia wszelkich działań mogących mieć wpływ na zmianę decyzji dotyczących spółki. Prezes poinformował, że decyzja ta jest nieodwracalna. Kluczowym tematem naszych rozmów stała się kwestia losu pracowników. Zadeklarowałem swoją pomoc i poprosiłem o umożliwienie spotkania z załogą spółki. Prezes zobowiązał się do ustalenia terminu takiego spotkania. Na spotkaniu zamierzam poinformować załogę o planowanych działaniach, dalszych ze strony samorządu.

Z wyrazami szacunku,
Artur Ludew
Burmistrz Szydłowca

Temat likwidacji zakładu „Biella” został również poruszony pod jednym z wpisów burmistrza Szydłowca, na jego profilu na facebooku. Tam mogliśmy przeczytać:

Trzymamy kciuki, aby likwidacja zakładu „Biella” nie spowodowała drastycznego wzrostu bezrobocia w Szydłowcu, aby wszyscy pracownicy znaleźli pracę. I co najważniejsze nieustannie czekamy kciuki za scalenie gruntów inwestycyjnych i sprowadzenie do Szydłowca naprawdę poważnego inwestora.

foto główne: UM w Szydłowcu