Przez cały dzień w ulicy Kieleckiej trwał będzie kiermasz.

Wieczorem zapraszamy na koncert mega gwiazd polskiej sceny muzycznej.

Już kilka minut po godz. 18 nad szydłowieckim zalewem wystąpi znamy i lubiany przez szydłowiecką publiczność rockowy zespół „MIR” ze Skarżyska – Kam. Specjalnie dla zgromadzonych przed zygmuntową sceną zagra zespół „Loka” – odkrycie 2013 roku ze swoimi największymi przebojami m.in. „Prawdziwe powietrze” i „DNA”. Tegoroczny koncert szydłowieckich Zygmuntów to także występ niekwestionowanej gwiazdy polskiego rocka – zespołu „Oddział Zamknięty”, który w tym roku obchodzi swoje 35 – lecie pracy scenicznej.

3 maja zachęcamy do wspólnego uczczenia 223 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. O godz. 10.00 pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki zbiorą się uczestnicy uroczystości, poczty sztandarowe i Miejska Orkiestra Dęta. Po okolicznościowych przemówieniach delegacje złożą kwiaty, a następnie w kościele św. Zygmunta odprawiona zostania msza w intencji Ojczyzny.

W tym roku 3 maja obchodzimy 10 – lecie Polski w Unii Europejskiej. W związku z tą rocznicą Mazowiecka Jednostka Wdrażania Funduszy Europejskich przygotuje nad szydłowieckim zalewem Strefę Funduszy Europejskich, w której odbywać się będą zajęcia edukacyjne, gry i zabawy dla dzieci, a także wystawa fotografii i prezentacje multimedialne. Odwiedzający Strefę Funduszy Europejskich będą mogli porozmawiać z beneficjentami i skorzystać z ich porad na temat pozyskiwania środków oraz wziąć udział w spacerze po Szydłowcu, aby obejrzeć jak miasto wykorzystuje pieniądze pozyskane z UE.

O godz. 14.00 nad zalewem rozpocznie się piknik rodzinny, podczas którego zaplanowane jest wiele atrakcji. Rozpoczynamy od wręczenia nagród laureatom Gminnego Konkursu „10 lat Szydłowca w Unii Europejskiej”. Następnie na scenie wystąpią uczennice ZS im. Jana Pawła II z prezentacjami tanecznymi.

Nie zabraknie także prezentacji wokalnych. Zaśpiewają: Aleksandra Kowalska, Aleksandra Brzeźniak, Aleksandra Obara, Tomasz Kraska, Zuzanna Gadowska i Aleksandra Krupa. Wystąpią także „Chór Strefy JP2”, zespół „Lokator”, a na zakończenie zagra zespół „Slaves”.

O godz. 16.00 wystartuje Bieg Zygmuntów – Szydłowiec na 5. Do udziału w biegu zapraszamy zawodników od 16 roku życia. Niepełnoletnich do udziału w biegu muszą zgłosić opiekunowie prawni. Zapisy prowadzone będą w dniu biegu tj. 3 maja od godz. 12.00 w Biurze Biegu zorganizowanym na placu przy zalewie. Opłata startowa wynosi 10 zł i będzie przyjmowana w dniu biegu przy zapisach. Uczestnicy otrzymają pamiątkowe koszulki, a dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody.

Tego dnia na placu nad zalewem nie zabraknie stoisk z rękodziełem ludowym.

Będzie również wesołe miasteczko, przejażdżki konne i smakołyki piknikowe oraz wystawa piaskowca przygotowana przez Partnerstwo Piaskowiec Szydłowiecki.

4 maja zapraszamy na boisko Orlik przy ulicy Sportowej w Szydłowcu, gdzie o godz. 11.00 rozpoczną się rozgrywki Otwartego Turnieju Piłki Nożnej z okazji 223 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Patronat medialny nad świętem Szydłowca – XII Szydłowieckim Zygmuntami objął Portal Nasz Szydłowiec! Serdecznie zapraszamy do spędzenia majówki w Naszym Szydłowcu 🙂