Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zaprasza na koncert pt. „Turniej skrzypków”, który odbędzie się 17 listopada (piątek) 2017 roku o godz. 19.00.

W zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów zaplanowane zostało wydarzenie muzyczne o wyjątkowej formule. Będzie to spotkanie dwóch mistrzów: specjalisty muzyki barokowej oraz tradycyjnej.

Obaj to znani skrzypkowie-wirtuozi: Zbigniew Pilch – koncertmistrz, kameralista i wykładowca akademicki oraz Roman Wojciechowski, skrzypek ludowy, laureat Nagrody Kolberga oraz nagród Konkursu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Koncert będzie wyjątkową wyprawą do dwóch światów muzycznych – dawnego, barokowego, wykonywanego z zapisów nutowych ze swobodą interpretacji oraz do przekazywanego metodą „ze słuchu” świata muzyki ludowej, granej „pod nogę” i porywającą do tańca. Muzycy zagrają repertuar bezpośrednio odnosząc się do zadanych kategorii tematycznych.

Zbigniew Pilch wystąpi z towarzyszeniem klawesynistki – Marty Niedźwieckiej,  natomiast Roman Wojciechowski wraz z harmonistą – Radosławem Bińkiem i bębnistą – Bogusławem Lipskim.

Koncert jest organizowany w ramach projektu „Ludowe stradivariusy”, realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje portal www.naszszydlowiec.pl