Teresa Kotkowska-Rzepecka urodziła się w 1948 roku w Słoneczniku na Warmii. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu w 1967 roku, a następnie studia na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. W.Taranczewskiego w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, uzyskując dyplom z wyróżnieniem w 1973 roku. W 1975 roku podjęła pracę pedagogiczną na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest profesorem zwyczajnym, prowadzi autorską pracownię rysunku oraz malarstwo na studiach licencjackich i podyplomowych.

Uprawia malarstwo. Zorganizowała ponad 47 wystaw indywidualnych. Uczestniczyła w ponad 190 wystawach zbiorowych w kraju (np. wWarszawie, Krakowie, Rzeszowie, Kielcach, Morągu, Nowym Sączu) i za granicą, m.in. w Wielkiej Brytanii (Londyn, Glasgow, Plymouth, Stockton); Francji (Lille); na Węgrzech (Kapöswar), USA (Niu Art Museum De Kalb – Illinois), Szwecji (Ronneby Kulturcentrum – Ronneby, Lansmuseum Linköping); Niemczech (Rathaus Münster, Artefactum Weisbaden).

Ważniejsze nagrody: III nagroda na Konfrontacjach Środowisk Plastycznych – Kraków (1975), I nagroda – Sztuka dla Krakowa, Kraków (1976), medal na XII Festiwalu Polskiego Malarstwa – Szczecin (1984); wyróżnienie – V Jesienny Salon Sztuki – Ostrowiec Świętokrzyski. (2000), I wyróżnienie honorowe – Salon Zimowy, Kraków (2004).

Pięciokrotnie nagrodzona rocznym stypendium Ministra Kultury i Sztuki (1975, 1977, 1984, 1987 i 1999). Była też wyróżniana Nagrodami Rektora ASP. W 1968 roku otrzymała Medal ASP w Krakowie. W 2005 r. odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP. Jej prace znajdują się m. in. w zbiorach: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w Krakowie, MuzeumDiecezjalnego w Rzeszowie, w zbiorach galerii BWA w Opolu i Olsztynie oraz w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granic