W dniach od 15 do 17 czerwca 2018 roku odbył się III Ogólnopolski Zlot Mercedesa W123 pod hasłem „Beczkolandia 2018”. Organizatorem zlotu było Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko.

Baza zlokalizowana była w Ośrodku Wypoczynkowym Mexicana w Chlewiskach. W zlocie wzięło udział blisko pięćdziesięciu uczestników, którzy zaprezentowali 23 pojazdy. Na zlot przyjechali uczestnicy często z bardzo odległych miejscowości, w tym z Gdańska, Słupska, Sokółki, Iławy, Wrocławia, Jarocina, Łodzi, Biłgoraja oraz z wielu bliższych lokalizacji np. z Radomia, Grodziska Mazowieckiego czy też z Grójca.

Najstarszy samochód modelu Mercedes W 123, który zaprezentowano na zlocie został wyprodukowany w roku 1976. Bardzo widowiskowym elementem zlotu była sobotnia (16 czerwca 2018 r.) parada na trasie Chlewiska-Orońsko-Szydłowiec-Chlewiska. Na trasie przejazdu uczestnicy zwiedzali atrakcje naszego regionu, w tym Pałac Brandta w Orońsku, wystawy w galeriach Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Zamek w Szydłowcu wraz z Muzeum Instrumentów Ludowych, kościół św. Zygmunta, a także Muzeum Techniki w Chlewiskach, a w nim m.in. wystawę zabytkowych aut.

Podczas postoju w Orońsku uczestnicy zlotu mieli możliwość degustacji potraw regionalnych, przygotowanych przez zespół obrzędowy „Zaborowianki”.

Zlot miał także wymiar edukacyjny. Warsztaty pierwszej pomocy przedlekarskiej przeprowadził ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu i jednocześnie wiceprezes Środowiskowo-Lekarskiego WOPR w Radomiu – lek. Piotr Roczniak, a policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu przypomnieli główne zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wieczorem, po intensywnym zwiedzaniu zabytków powiatu uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w biesiadzie przy grillu oraz uczestniczenia w konkursach przygotowanych przez organizatora.

Impreza objęta była Honorowym Patronatem Starosty Szydłowieckiego – Włodzimierza Górlickiego, który spotkał się z uczestnikami zlotu na Rynku Wielkim w Szydłowcu. Natomiast Burmistrz Szydłowca ufundował statuetkę i drobne upominki dla zwycięzców konkursu wiedzy o regionie szydłowieckim. Przygotowany przez organizatorów quiz konkursowy można było z łatwością rozwiązać uczestnicząc w zwiedzaniu atrakcji turystycznych oraz zapoznając się z opisami zawartymi w przygotowanym Informatorze III Ogólnopolskiego Zlotu Beczkolandii. Wszystkie nagrody oraz gadżety zlotowe wręczono na zakończenie imprezy tj. w niedzielne przedpołudniu.

info: Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko