Znamy już datę wyborów samorządowych 2018. Premier Mateusz Morawiecki zdecydował, że do urn pójdziemy 21 października 2018 roku. Druga tura wyborów na wójta, burmistrza czy prezydenta odbędzie się 4 listopada. 

Równo dwa miesiące (od dziś 21 sierpnia) do wyborów samorządowych, a w Szydłowcu jakby spokój. Brak nerwowych ruchów, oficjalnie nie wiemy jeszcze kto wystartuje w wyborach na burmistrza Szydłowca, wójtów gmin powiatu szydłowieckiego. Nie wiemy kto będzie kandydował na radnych.

Trochę to dziwne, wszak obserwując inne miasta w Polsce już dawno wiemy kto będzie kandydował na najważniejsze posady w miastach.

W Szydłowcu mówi się o dwóch kandydatach spośród których ma wyłonić się nowy burmistrz. Mowa o obecnym burmistrzu Arturze Ludwie i Sławomirze Nojku, obecnie radny rady powiatu.

Ten pierwszy ma za sobą pierwszą kadencję na stanowisku burmistrza, drugi kandydował w 2014 roku na to stanowisku, ale nie udało się. Dziś pokazuje się z ludźmi z ugrupowania Kornela Morawieckiego „Wolni i Solidarni”, można go również zobaczyć na zdjęciach grupy „Alternatywa dla Szydłowca”.

Nie mamy jednak żadnej jasnej deklaracji, że któryś z wyżej wymienionych panów wystartuje w wyborach. Tak samo jak nie wiemy jeszcze kogo na stanowisko burmistrza wystawi Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej (w kuluarach mówiło się o Andrzeju Jarzyńskim, Macieju Kapturskim, Tomaszu Podkowińskim, jakiejś kobiecie). Nie wiadomo kogo wystawi Prawo i Sprawiedliwość (mówi się znów o Agnieszce Górskiej, o Marku Koniarczyku, czy jakimś młodym kandydacie).

Dużo niewiadomych.

Pewne jest jednak, że już niebawem te tajemnice nie będą już tajemnicami i wszystko stanie się jasne. Szykuje się gorący okres, podobnie jak przy każdych wyborach samorządowych w Szydłowcu.

Podanie daty wyborów przez premiera Morawieckiego wiąże się z tym, że warto zapamiętać kilka innych dat.

Pierwszą ważną datą z punktu widzenia osób startujących w wyborach samorządowych 2018 jest 27 sierpnia. Do tego dnia komitety wyborcze muszą zgłosić komisarzom wyborczym, że planują wystawić kandydatów na radnych. To bardzo ważne, ponieważ tylko te komitety wyborcze, które to zgłoszą, będą mogły w późniejszym terminie zbierać podpisy pod listami radnych, a następnie zarejestrować wspomniane listy.

Kandydatów na radnych poznamy najpóźniej 17 września, a kandydatów na wójtów i burmistrza najpóźniej do 26 września. W tych dniach o północy skończy się możliwość rejestrowania kandydatów na te stanowiska.
26 września to dzień w którym Państwowa Komisja Wyborcza w drodze losowania przydzieli numery listom z nazwiskami kandydatów do sejmików wojewódzkich. Kolejnym krokiem będzie przydzielenie takich numerów na poziomie powiatów, a zajmą się tym komisarze wyborczy.

Te osoby, które chcą pracować w okręgowej komisji wyborczej, powinny zapisać w kalendarzu datę 21 września. Tego dnia minie termin zgłaszania kandydatów na członków komisji. Należy jednak pamiętać, że aby zgłosić się do takiej pracy, należy wcześniej nawiązać kontakt z którymś z komitetów wyborczych, bo to właśnie one zgłaszają swoich kandydatów.

Według przepisów Kodeksu wyborczego, cisza wyborcza rozpoczyna się minimum 24 godziny od dnia głosowania. Oznacza to, że kandydaci mogą aktywnie agitować do północy w piątek 19 października.

21 października to dzień ważny dla nas wszystkich. Tego dnia będziemy mogli zagłosować na kandydatów do sejmików wojewódzkich, rad powiatu, rad miasta oraz na kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Każdy z głosujących otrzyma 3 lub 4 karty wyborcze i zaznaczy swoje głosy znakiem „X”. Lokale wyborcze będą pracować od godziny 7:00 do 21:00.