Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem w kościele św. Zygmunta w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Niezłomnych, które odprawił ksiądz dziekan Marek Kucharski.

Głównym punktem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych było spotkanie w Parku Niepodległości, gdzie zgromadziły się poczty sztandarowe, kombatanci, młodzież szkolna, nauczyciele, samorządowcy, przedstawiciele instytucji oraz rodziny niezłomnych z naszego terenu.

Zebranych powitał Robert Górlicki – wicedyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Szydłowcu. Po odegraniu Hymnu Narodowego, odmówiono modlitwę za Ojczyznę.

Po duchownym, głos zabrał burmistrz Szydłowca Artur Ludew, który mówił m.in. o pamięci, która powinna być dla nas źródłem inspiracji i siły, i że wspominając tych, którzy poświęcili swoje życie dla Ojczyzny, możemy docenić dar wolności, który dzisiaj posiadamy.

Podczas uroczystości burmistrz wraz z przewodniczącą Rady Miejskiej – Jadwigą Kopycką wręczył również specjalne odznaczenia – ryngrafy za krzewienie patriotyzmu i pielęgnowanie pamięci
o bohaterach narodowych. Za zasługi wyróżniona została Zofia Liszka – wieloletni prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Zofia Pawlak – prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Koło Szydłowiec (w jej imieniu odznaczenie odebrała Ewelina Barszcz) oraz Marek Janczyk – chorąży Sztandaru 72 Pułku Piechoty Armii Krajowej Światowego Związku Żołnierzy AK Koło Szydłowiec.

Hołd bohaterom walczącym o wolność Ojczyzny oddano, składając wiązanki biało- czerwonych kwiatów i zapalając znicze.

Po uroczystości w Parku Niepodległości, udano się do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1, gdzie dyrektor placówki – Arkadiusz Bogucki przywitał uczestników obchodów i zaprosił na program artystyczny. Uczniowie zaprezentowali montaż słowno–muzyczny pt. „… bo chcieli żyć w wolnej Polsce…”. Burmistrz podziękował za piękną, refleksyjną lekcję historii.

Głos zabrali również członkowie Światowego Związku Żołnierzy AK – Jerzy Bąk i Marek Janczyk.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego od 1 marca od 2011 roku. Data ta została wybrana jako upamiętnienie faktu, że 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej, z polecenia władz komunistycznych, strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” . W siedzibie dawnego więzienia znajduje się obecnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Cześć i chwała bohaterom – Żołnierzom „Wyklętym”
Info: UM w Szydłowcu

Poniżej prezentujemy foto i wideorelację z wydarzenia