15 sierpnia w Szydłowcu, tak jak w całej Polsce obchodzone były uroczystości z okazji 103 rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz Święta Wojska Polskiego.

Obchody rozpoczęły się na Rynku Wielkim, gdzie przybyłych przywitała kierownik Wydziału Kultury i Dziedzictwa SCK – Zamek – Agnieszka Sobutka-Klepaczewska.

Następnie zebrani udali się na mszę św. odprawioną w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym św. Zygmunta w Szydłowcu.

Po Eucharystii poczty sztandarowe i uczestnicy przemaszerowali pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie jak co roku ksiądz dziekan Marek Kucharski przewodził wspólnej modlitwie.

Kolejno głos zabrał Burmistrz Szydłowca Artur Ludew, który w swoim przemówieniu przypomniał wydarzenia mające miejsce 103 lata temu pod Warszawą. Wspomniał również jak bogata w wydarzenia jest nasza historia, której winni jesteśmy pamiętać oraz jak niekwestionowane znaczenie w budowaniu wolnego państwa polskiego miało zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej nazwane „cudem nad Wisłą”.

W następnej kolejności list w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, odczytała dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej – Ilona Jaroszek.

Po przemówieniach odśpiewany został wspólnie Mazurek Dąbrowskiego, a po nim delegacje złożyły biało – czerwone kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego – głównego autora zwycięstwa z 1920 roku, gdzie swoją wartę mieli strzelcy z Związku Strzeleckiego – Oddział Szydłowiec im. Henryka „Hubala” Dobrzańskiego.
Info: Urząd Miasta w Szydłowcu

Poniżej prezentujemy relacje z wydarzenia zrealizowane przez redakcję Nasz Szydłowiec.