Mieszkańcy Omięcina nie chcą na swoim terenie tej inwestycji, argumentując to tym, że nie chcą być pozbawieni świeżego powietrza. Jak nam opowiadają, ferma ma być zlokalizowana bardzo blisko domów, a wiatr „zapachy” miałby kierować w ich stronę, a także w stronę pobliskich wiosek. 

Z tego co wiemy inwestor, który ferme kur chce zlokalizować w Omięcinie zapraszał mieszkańców do swoich przedsiębiorstw, tego typu. Niektórzy pojechali, inni nie, ponieważ kategorycznie nie chcą „smrodu” w swojej okolicy. Póki co sprawę skierowali do burmistrza, do mediów, zbierają również podpisy tych którzy są przeciwni. Na liście widnieje już około 150 nazwisk. Nie tylko mieszkańców Omięcina, ale również ludzi, którzy w tym sołectwie mają swoje domki letniskowe i tam wypoczywają w okresie wiosenno – letnim. 

Mieszkańcy przeciwni tej inwestycji są mocno zdziwieni, że ktokolwiek we wsi jest skłonny zgodzić się by ferma w Omięcinie powstała. Ci, którzy sprzeciwiają się, szukają także pomocy w Polskiej Izby Ekologii, gdzie skierowali pismo w tej sprawie. 

 

Burmistrz wydał komunikat

Burmistrz Szydłowca Artur Ludew na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Szydłowiec opublikował „obwieszczenie” w którym czytamy:…informuje o rozpoczęciu procedury udziału społeczeństwa w postępowaniu w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie instalacji do chowu zwierząt… TUTAJ pełna treść „obwieszczenia” 

To burmistrz jest właściwym organem do wydania decyzji w sprawie udzielenia zgody na budowę fermu kur. Mieszkańcy, aby wnieść swoje uwagi, zaprotestować itp. mają czas do 27 października 2016 roku. 

Poczynili pierwsze kroki, kierując do burmistrza Ludwa pismo w którym piszą m.in. „nie zgadzamy się na budowę kurników w Omięcinie”, „w naszej okolicy są obszary cenne przyrodniczo”, „nie chcemy, aby pozbawiono nas czystego powietrza”, „przejawiamy troskę o środowisko”, „obawiamy się również znacznego obniżenia wartości naszych nieruchomości”, „w naszej wsi jest wiele nowych domów, które zostały tutaj wybudowane po to by żyć w świeżym powietrzu”, „w Omięcinie wypoczywa wielu ludzi z okolicznych miast, nawet z Warszawy. Mają tutaj domki letniskowe”, „wybraliśmy miejsce osiedlenia, ze względu na sprzyjące środowisko”

To tylko kilka uwag, które skierowali mieszkańcy do Artura Ludwa. Nie wiemy jak burmistrz ustosunkował się do tej sprawy, ale prawdopodobnie już niedługo wszystko będzie jasne. 

 

Mają inny pomysł na inwestycję

Mieszkańcy oprócz tego, że nie chcą kurzej fermy w pobliżu swoich domów, mają rewelacyjny według nich pomysł na rozwój społeczny w Omięcinie. Wystosowali prośbę do burmistrza Szydłowca o zakupienie działki pod budowę Świetlicy Wiejskiej. Pomysł według mieszkańców jest tym bardziej zasadny, ponieważ Świetlica miałaby zostać wybudowana na działce obok planowanej fermy. Mieszkańcy uważają, że wybudowanie tam Świetlicy zatrzymałoby „śmierdzącą” inwestycję. 

Społeczeństwo Omięcina narzeka, że nie ma miejsca w którym mogłoby się spotkać. Do tej pory ważne dla sołectwa sprawy były omawiane w prywatnych domach, na podwórkach, a nawet na…przystanku autobusowym. Mieszkańcy z żalem opowiadają o tym, że w sąsiednich sołectwach są takie Świetlice, są place zabaw, a u nich nie ma chociażby gruntu gminnego. 

W oddalonym o 12-13 kilometrów od Szydłowca Omięcinie społeczeństwo czuje potrzebę integracji, mówią nam o funduszach europejskich, które chcieliby wykorzystać przy okazji Świetlicy Wiejskiej. Opowiadają o tym, że Świetlica byłaby idealnym miejscem na rozwój kultury, oraz społeczeństwa obywatelskiego. – Ludzie są chętni zaangażować się w projekt, bo jego realizacja poprawiłaby jakość życia mieszkańców wsi – mówi nam jeden z mieszkańców. W sprawie budowy Świetlicy również zbierają podpisy, mają już ponad 70, a to jeszcze nie koniec (jak mówią)

Co powstanie w Omięcinie? czy kurza ferma, której zdecydowana większość mieszkańców nie chce? czy może Świetlica Wiejska o której Omięcin marzy od dłuższego czasu? Nie wiadomo. 

Będziemy śledzić sytuację i trzymamy kciuki za pozytywne rozwiązanie problemu mieszkańców sołectwa Omięcin.