W sobotę 27 października miała miejsce najnowsza premiera Teatru Poezji i Muzyki „U Radziwiłła”. Spektakl pt. „Żegnaj, Judaszu…” na podstawie sztuki teatralnej Ireneusza Iredyńskiego przyciągnął do Szydłowieckiego Centrum Kultury – Zamek wielu sympatyków teatru.

Ireneusz Iredyński to polski prozaik, poeta, scenarzysta oraz autor tekstów piosenek, urodzony pod koniec lat 30. ubiegłego wieku w Stanisławowie (teren dzisiejszej Ukrainy). Autor wielu sztuk teatralnych, a także słuchowisk radiowych. Iredyński pisał o zagubieniu i samotności. W swoich utworach często tropił nieautentyczności słów i gestów, demaskował manipulacje i frustracje, będące przyczyną przemocy, okrucieństwa i upodlenia. Zmarł w 1985 r. w Warszawie.

Akcja dramatu „Żegnaj Judaszu” rozgrywa się w opuszczonej sali gimnastycznej, gdzie spotykają się trzej przedstawiciele tajnej organizacji, komisarz policji oraz dziewczyna. Judasz, obarczony złą sławą swego biblijnego imienia, staje pomiędzy dwiema grupami ludzi, pozornie zwalczających się, ale stosujących te same metody. Sztuka opowiada o sprawie współczesnego człowieka próbującego wymknąć się przeznaczeniu, stawia problem funkcjonowania w świecie przemocy takich wartości jak przyjaźń, lojalność i miłość. W rolę tytułowego bohatera – Judasza wcielił się Kajetan Górlicki. W pozostałych rolach wystąpili: Piotr – Piotr Stopa, Jan – Dominik Maj, oraz Młodziutka Blada – Maja Janczyk. Reżyseria Sława Lorenc-Hanusz.

Występ aktorów z Teatru Poezji i Muzyki „U Radziwiłła” spotkał się z aprobatą i ogromnym entuzjazmem szydłowieckiej społeczności, która nagrodziła artystów owacją na stojąco.

Fot. W. Wismont