Zapraszamy wszystkich mieszkańców Miasta i Gminy Szydłowiec, a także mieszkańców Radomia i Gminy Kowala, w piątek 5 lipca 2019 r. o godz. 18:00 we wspomnianej Świetlicy „Szansa” (mieści się przy budynku Urzędu Gminy Kowala pod adresem Kowala 105 A) do udziału w uroczystości okolicznościowej z okazji 210 rocznicy wyzwolenia spod okupacji austriackiej Zachodniej Małopolski z Radomiem, Kowalą i Szydłowcem włącznie.Podczas uroczystości, miłośnik historii Księstwa Warszawskiego Adam W. Gorycki z Kielc przybliży w przystępnych słowach i wyświetlając mapy i rysunki, jak przebiegała zwycięska dla nas wojna z Austrią w 1809 r. i opowie o całkowicie nieznanej historii Radomia, Kowali i Szydłowca, czyli o stacjonowaniu w tych miejscowościach podczas wojny w 1809 r. wielkich polskich bohaterów narodowych, m.in. Księcia Wodza Józefa Poniatowskiego (1763-1813), generała Michała Sokolnickiego (1760-1816) i legendarnego założyciela Legionów Polskich we Włoszech generała Jana Henryka Dąbrowskiego (1755-1818).

Natomiast, w drugiej części tego spotkania Pan Gorycki przedstawi pomysł włączenia Radomia, Gminy Kowala i Szydłowca do inicjatywy społecznej pod nazwą „Radomsko-Krakowski szlak wojny 1809 roku”, której jest pomysłodawcą i która może przynieść dla mieszkańców tych gmin wymierne korzyści duchowe, kulturowe i materialne. Na koniec spotkania odbędzie się również krótka dyskusja i będzie można bezpłatnie otrzymać publikacje, w których znajdują się artykuły Pana Goryckiego z lat 2016-2019 na temat wojny w 1809 r. i pomysłu utworzenia „Radomsko-Krakowskiego szlaku wojny 1809 roku”. Warto dodać, że także udział w tej uroczystości jest całkowicie bezpłatny i przeznaczony dla wszystkich chętnych z mieszkańcami Szydłowca na czele. Poza tym, do udziału w tym spotkaniu zostały zaproszone władze i radni z Radomia i Gminy Kowali, a także burmistrz i radni z Szydłowca.

info: organizator

Portal „Nasz Szydłowiec” zajmował się już tą tematyką na swoich łamach, a artykuły na ten temat możecie przeczytać klikając w poniższe linki: