„Niejednym Śladem” to program emitowany w TVP 3 Warszawa, gdzie prowadzący Kuba Marcinowicz na motocyklu zwiedza zakątki województwa mazowieckiego. W jednym z odcinków programu prowadzący za cel objął Szydłowiec.

Szydłowiec pojawił się dokładnie w szóstym odcinku trzeciego sezonu. Kubę Marcinowicza przywitał burmistrz Artur Ludew. Program skupił się na przedstawieniu Zamku, Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych oraz kamieniołomów. Nie zabrakło także szydłowieckiego zalewu.

Oglądając program można było dowiedzieć się, że król Zygmunt Stary lubił w naszym zamku grywać w karty. Została  opowiedziana także krótka historia o Białej Damie, która nawiedza szydłowiecki zamek.

W programie przedstawione zostało szydłowieckie muzeum. Na jego wystawach widnieje pokaźna ilość instrumentów z poprzednich epok. Niektóre z nich dostępne są dla zwiedzających do gry.

Prowadzącemu program pokazano również kamieniołom „Podkowiński”. Została opowiedziana krótka historia o szydłowieckim piaskowcu – o jego zastosowaniu przy budowie szydłowieckich zabytków, a także o tym jak Szydłowiec dosłownie „stoi” na piaskowcu.

Na koniec Kuba Marcinowicz odwiedził szydłowiecki zalew, który po kilku latach zaniedbania wrócił do swojej świetności.

Całość do obejrzenia TUTAJ