Statystyki Państwowej Straży Pożarnej odnotowują wtedy wzrost liczby ofiar śmiertelnych i osób poszkodowanych. Ilość strażackich interwencji rośnie z każdym rokiem.

Okresowe czyszczenie przewodów kominowych, wentylacyjnych, dymowych i spalinowych to obowiązek określony prawem, ale również powinien być pokierowany bezpieczeństwem mieszkańców i całego domu. Pożar w kominie to jedna z najczęstszych przyczyn pożarów domu.

Przewody spalinowe należy czyścić minimum dwa razy w roku, przewody wentylacyjne wystarczy tylko raz w roku a o przewody dymowe trzeba dbać częściej, bo 4 razy w roku. Gdy nie przestrzegamy zasad związanych z czyszczeniem komina, musimy się liczyć z osadzaniem się wewnątrz komina dużej ilości sadzy, która łatwo może się zapalić. Gdy pożar już wybuchnie, temperatura w kominie wzrasta do nawet 800÷1200 0C.

Co zrobić gdy sadze w ominie się zapalą?

Przede wszystkim należy natychmiast zgłosić taki pożar do Straży Pożarnej. Pamiętajmy, że nie wolno zalewać komina wodą, nie wolno również przykrywać wylotu komina – „zaduszać ognia” – gdyż spaliny mogłyby rozsadzić komin. To co możemy zrobić bez szkody dla domu i rozprzestrzeniania się ognia, to zasypanie palącego się komina piaskiem.

Właśnie z takim pożarem sadzy w kominie zmierzyli się 19 lutego szydłowieccy strażacy. Przy ul. Kamiennej doszło do pożaru sadzy w kominie w budynku mieszkalnym jednorodzinnym. Informację o pożarze szydłowieccy strażacy otrzymali o godzinie 14:57. Na miejsce zadysponowano jeden zastęp Straży Pożarnej z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej w Szydłowcu. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wygaszeniu pieca i zasypaniu palących się sadzy piaskiem. Przewietrzono pomieszczenie kotłowni oraz strych i sprawdzono wszystkie pomieszczenia na całej długości przewodu kominowego. Utrudnienie stanowił brak wyłazu dachowego umożliwiającego bezpośrednie wejście na dach. Akcja ratowniczo- gaśnicza trwała 34 minuty. W działaniach udział brało 4 strażaków.