W głównej mierze jest to zasługa wspomnianych braci: Jakuba i Sławko Odrowążów, którzy później przyjęli nazwisko Szydłowieckich. To właśnie oni pod koniec XIV wieku, założyli na południe od grodu osadę targową, która wkrótce znacznie się rozrosła.

W 1401 roku została erygowana parafia i kościół pod wezwaniem św. Zygmunta Burgundzkiego. Parafia i kościół – na początku drewniany, od połowy XVI wieku murowany w stylu późnogotyckim, istnieją do dziś.

Od 1427 roku Szydłowiec ma prawa miejskie. 

W 2017 roku obchodzić będziemy 590-lecie istnienia Szydłowca, ostatnia taka uroczystość miała miejsce w 2007 roku (we wrześniu) obchodzono 580-lecie powstania miasta. W 2027 roku Szydłowiec będzie miał już 600 lat i będzie to druga rocznica 600-lecia obchodzona w naszym mieście, pierwszy taki jubileusz obchodziła parafia św.Zygmunta Króla w 2001 roku. 

fot. widok miasta w 1795 roku

 

Przypis redakcji

Bardzo fajnie złożyła się rocznica powstania miasta z uroczystym wręczeniem nagród w Plebiscycie „Nasz Szydłowiec 2013” na Postać i Wydarzenie Roku. Prawdopodobnie w następnych latach podobne uroczystości będą organizowane właśnie w okolicach daty 8 lutego. W tak ważnych rocznicowych dniach dla naszego miasta, warto będzie nagradzać aktywność, pomysłowość i patriotyzm lokalny mieszkańców Szydłowca.