6 stycznia obchodziliśmy Święto Objawienia Pańskiego potocznie znane jako Święto Trzech Króli. W Szydłowcu już po raz 9 zorganizowany został Orszak Trzech Króli.

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa Szydłowiecki Orszak Trzech Króli mógł odbyć się w tradycyjnej formie, czyli ulicami miasta.

W kolorowym korowodzie udział wzięło bardzo wielu parafian i mieszkańców Szydłowca, wielu z nich aktywnie włączyło się w organizację Orszaku. Głównymi organizatorami OTK byli: Parafia św. Zygmunta w Szydłowcu i Fundacja Strefa JP2. W organizację włączyły się samorządy, szkoły, wspólnoty parafialne itp.

W główne role Trzech Króli wcielili się: Karol Kopycki, Damian Czyżewski i Michał Biegaj. Świętą Rodziną byli Katarzyna i Wojciech Karpetowie oraz ich synek Adaś.

Ulicami: Rynek Wielki, Kamienną, Zakościelną, Kościuszki, Widok i Radomską, uczestnicy wrócili na Rynek by przy szopce bożonarodzeniowej obejrzeć scenkę złożenia darów przez Trzech Króli. Księża udzielili uroczystego błogosławieństwa wszystkich uczestniczącym w Orszaku.

Za rok jubileuszowy bo już 10. Szydłowiecki Orszak Trzech Króli.

A na koniec trochę tradycji i ciekawostek: 

W wieku XVIII upowszechnił się w kościele katolickim w dzień Objawienia Pańskiego, oprócz święcenia złota i kadzidła, zwyczaj święcenia kredy, którą to oznaczano drzwi wejściowe domów katolickich. W zwyczaju tym można się dopatrywać analogii i kontynuacji tradycji ze Starego Testamentu (Wj 12,1n) gdzie nakazano znaczyć domy krwią baranka, aby uniknąć potępienia i kary Bożej. Kadzidło, tradycyjnie święcone w tym dniu, przygotowywano z owoców jałowca, ziół i żywicy. Poświęconą kredą pisano na drzwiach wejściowych do domów i stajni pierwsze litery Trzech Króli K+M+B (Kacper, Melchior, Baltzar). Według wierzeń ludowych zabieg ten miał chronić obejścia od złych mocy i czarownic. Kadzidła, zgodnie z ludowymi wierzeniami były wykorzystywane do zabiegów magicznych i leczniczych, okadzano nimi chorych ludzi i zwierzęta.

Litery KMB mają różne interpretacje:

  • Christus mansionem benedicat (łac.) – Niech Chrystus błogosławi temu domowi
  • Cogito (łac.) – poznaję, Matrimonium – nawiązanie do wesele w Kanie Galilejskiej. W tłumaczeniu ks. dr. W. Gałązki: myślę o małżeństwie, pamiętam o małżeństwie lub troszczę się o małżeństwo, Baptissimus – chrzest.
  • Christus Multorum Benefactor – Chrystus dobroczyńcą wielu
  • Imiona trzech mędrców: Caspar (niem.), Gaspar (łac.), Kacper (pol), Melchior (pol.), dawniej Majcer, Baltazar (pol.), Balcer

źródło: Skarby kultury ludowej mieszkańców Ziemi Szydłowieckiej, autorstwa Ireny Przybyłowskiej Hanusz