Aplikacji „Kwarantanna domowa” została udostępniona przed dwoma tygodniami, do wtorku była dobrowolna. Od środy muszą ją obowiązkowo zainstalować osoby, które zostały objęte 14-dniową izolacją.

Główny cel aplikacji to ułatwienie i usprawnienie odbywania obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych. To jednak także narzędzie kontroli, czy nie są łamane zasady kwarantanny, np. zakaz wychodzenia z domu.

Aplikacja jest dostępna do pobrania na telefony z systemami Android i iOS.

Policja dodaje, że za pośrednictwem aplikacji można również – w uzasadnionych przypadkach – zgłosić się z prośbą o pomoc w dostarczeniu żywności czy leków.

Osoba obejmowana obowiązkową kwarantanną, np. przy przekraczaniu granicy, wypełnia formularz lokalizacyjny. Deklaruje w nim miejsce odbywania kwarantanny i podaje swój numer telefonu. Dane trafiają do systemu, a później do aplikacji.

W tym momencie (po dotarciu danych do systemu naszej aplikacji) osoba objęta kwarantanną dostaje SMS-a z informacją o obowiązku zainstalowania i korzystania z aplikacji Kwarantanna domowa.

Ważne: najpierw SMS, później aktywacja. Otrzymanie SMS-a jest kluczowe. To znak, że dane są w bazie i że można rozpocząć korzystanie z aplikacji. Aplikację aktywuje się po przybyciu na miejsce odbywania kwarantanny.

Po otrzymaniu SMS-a można zainstalować aplikację. Osoby korzystające z telefonu z systemem Android znajdą ją w sklepie Google Play. Jeśli smartfon obsługuje system iOS, to można pobrać aplikację z App Store.

Będąc w sklepie, w polu wyszukiwania należy wpisać nazwę aplikacji, czyli „Kwarantanna domowa”. Po jej wyszukaniu kliknąć w przycisk „Instaluj”, a później aktywować. Zrobić to należy za pomocą numeru telefonu. Konto odbiorcy zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który zostanie przesłany w wiadomości SMS.

Po aktywacji aplikacji użytkownik otrzyma zadanie – zrobienie sobie zdjęcia („selfie”). Będzie to tzw. zdjęcie referencyjne. To do niego system będzie porównywał każde kolejne zdjęcie, które zostanie zrobione w trakcie korzystania z aplikacji.

Wykonanie pierwszego zadania to formalne rozpoczęcia korzystania z apki. Od tego momentu należy czekać na kolejne zadania. Zawsze są takie same – to prośby o zrobienie i przesłanie zdjęcia. Każdego dnia do wykonania będzie kilka takich zadań. SMS-y przyjdą o różnych porach.

W aplikacji wykorzystywany jest system geolokalizacji oraz system porównywania twarzy.

Na wykonanie zadania użytkownik otrzyma 20 minut. Niewykonanie zadania w tym czasie to znak dla służb, by sprawdziły, czy nie są łamane zasady odbywania kwarantanny.

Wizyty policji można się spodziewać w dowolnym momencie kwarantanny. Aplikacja ich nie zastępuje, ale uzupełnia. Będąc na kwarantannie trzeba pamiętać, by telefon był naładowany, a dźwięki niewyciszone.

Aplikacja to nie tylko pomoc dla służb, które odpowiadają za kontrolę odbywania kwarantanny, ale również pomoc dla jej użytkowników.