Atlas „Ziemia Odrowążów. Pomiędzy Pilicą, a Górami Świętokrzyskimi” to wyjątkowy i wyczekiwany projekt, który łączy swym zakresem wysiłki aż czterech powiatów: szydłowieckiego, koneckiego, przysuskiego i opoczyńskiego.

Książka miała swoją premierę podczas VIII Sejmiku Ziemi Odrowążów w Studziannie, który odbył się 18 sierpnia 2018 r. Tegoroczna wspólna sesja rad czterech powiatów będzie obchodzona w sposób uroczysty także w związku z trzema ważnymi rocznicami: 10-lecia podpisania porozumienia „Ziemia Odrowążów”, 50-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Świętorodzinnej ze Studzianny oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Za wydawnictwo odpowiada Powiat Szydłowiecki. Ta kompetencja wynika z realizacji Uchwały przyjętej przez cztery powiaty podczas wcześniejszych obrad Sejmiku Ziemi Odrowążów.

Naczelną intencją towarzyszącą przygotowaniu publikacji była chęć ukazania obszaru Ziemi Odrowążów jako komplementarnego i spójnego. To pierwsze tego typu wydawnictwo, które uwydatnia bogactwo naszej historii, tradycji, kultury, ale również wspomina o dokonaniach minionych pokoleń – informuje w imieniu koordynatora projektu starosta Włodzimierz Górlicki.

Atlas skupia się na wszystkich walorach turystycznych, jakie mamy do zaoferowania mieszkańcom i przyjezdnym. Całość rozpoczyna krótki wstęp dotyczący uwarunkowań historycznych, przyrodniczych, geograficznych i geologicznych.

Kolejne rozdziały w sposób przejrzysty prezentują najbardziej wartościowe zabytki regionu, jak również inne miejsca, które z różnych powodów warto zobaczyć. Do dyspozycji czytelnika są więc informacje odnośnie zamków, dworów i pałaców. Twórcy prezentują 13 obiektów, z czego 10 jest dostępnych dla zwiedzających. Wśród nich takie perełki architektury jak: Pałac Małachowskich w Końskich, Pałac Odrowążów w Chlewiskach czy Pałac Józefa Brandta w Orońsku. Nie mogło zabraknąć także szydłowieckiego zamku i ratusza. W atlasie będzie można znaleźć prezentację najważniejszych świątyń i sanktuariów. Przewodnik zawiera opisy 20 budowli. Znajdziemy tu między innymi: Kolegiatę św. Mikołaja w Końskich, sanktuaria w Skrzyńsku i Paradyżu, kościoły św. Zygmunta w Szydłowcu i św. Bartłomieja w Opocznie.

W przygotowywanym wydawnictwie nie sposób pominąć lokalizacji prezentujących dorobek tutejszej kultury. Do takich z pewnością należy zaliczyć Muzeum Kolberga w Przysusze, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku czy słynne szydłowieckie Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych.

Miłośnicy rekreacji będą mogli skorzystać z przewodnika po terenach, w których można aktywnie wypocząć lub poczuć dreszcz adrenaliny. Jest więc zalew na Czarnej w Siepi Wielkiej, zrewitalizowany zalew w Szydłowcu czy Autodrom w Jastrzębiu. Będzie można przeczytać także o Staropolskim Okręgu Przemysłowym i takich jego symbolach jak huta żelaza w Chlewiskach czy walcownia w Maleńcu, a także odnaleźć pomniki i miejsca pamięci.

Atlas zawiera szczegółowe mapy wszystkich miejscowości regionu oraz szlaków pieszych i rowerowych. Znajdą się w nim informacje o noclegach i wszelkie dane kontaktowe ułatwiające przemieszczanie się po okolicy. Dodatkowym wsparciem dla podróżujących po Ziemi Odrowążów, jest interaktywne wydanie – dostosowane do potrzeb smart-turystów.

Wydawcą atlasu jest Multimedialna Agencja Wydawnicza Appen Karpaty, specjalizująca się w opracowywaniu bogato ilustrowanych przewodników po Polsce.