Zbliżający się okres Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku, to czas wzmożonego ruchu. To okres gdy mnóstwo osób wyjeżdża by wypocząć lub spotkać się z rodzinami. Na drogach pojawia się znacznie więcej pojazdów niż zwykle, więcej też jest pieszych często zaaferowanych zakupami. To wszystko w połączeniu ze zmiennymi, często bardzo niekorzystnymi o tej porze roku warunkami drogowymi i wcześnie zapadającym zmrokiem, może powodować sytuacje zagrażające bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

By zapewnić bezpieczeństwo wszystkim podróżującym, by zadbać o płynność ruchu na drogach radomscy policjanci  przeprowadzą w okresie 22 – 26 grudnia 2017 roku wzmożone działania kontrolno – prewencyjne „BEZPIECZNY WEEKEND – BOŻE NARODZENIE”.

Do podstawowych zadań pracujących w tym czasie na drogach policjantów drogówki, jak zawsze przy tego typu działaniach będą należeć:

– zapewnienie bezpieczeństwa pieszym

– egzekwowanie jazdy z dozwoloną prędkością przez kierujących, szczególnie w obszarach zabudowanych

– kontrola trzeźwości kierujących

– egzekwowanie stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewożenia dzieci

– utrzymanie płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych

– prowadzenie kontroli samochodów ciężarowych o dmc powyżej 12 ton pod względem zasadności wykonywania przejazdów podczas obowiązujących ograniczeń w ruchu tj.:

     w dniu 25.12 w godz. 8.00– 22.00,

     w dniu 26.12 w godz. 8.00– 22.00,

     w dniu 01.01 w godz. 8.00– 22.00.

– prowadzenie kontroli pojazdów w zakresie przewożenia nielegalnie pozyskanego stroiszu z drzew i krzewów iglastych.

Nie zapomnijmy też o przygotowaniu swojego samochodu do drogi. W warunkach zimowych trzeba przede wszystkim sprawdzić światła, hamulce, płyny eksploatacyjne i oczywiście założyć zimowe opony.

W warunkach niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważają wszelkie nieoświetlone przeszkody na drodze, a w szczególności pieszych ubranych w odzież, która kolorem jest zbliżona do otoczenia (czarny, szary). Warto więc, aby piesi nosili odblaski w sposób widoczny dla kierujących pojazdami. Przypominamy, że jest to obowiązek wszystkich pieszych, którzy poruszają się po zmroku jezdnią lub poboczem poza obszarem zabudowanym. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo nosząc element odblaskowy również na obszarze zabudowanym.

Podczas tego świątecznego czasu zadbajmy o bezpieczeństwo podczas podróży, aby nasze Święta były spokojne, rodzinne i przede wszystkim bezpieczne.

Pamiętajmy, że w tym czasie na ulicach i drogach będzie większa niż zwykle ilość policjantów, do których zawsze można się zwrócić o pomoc.

Szydłowieccy policjanci życzą wszystkim bezpiecznej drogi w tym świątecznym okresie!

sierż. Marlena Skórkiewicz