Okolicznościowe kazanie podczas uroczystej mszy świętej wygłosił ksiądz Wincenty Chodowicz – proboszcz parafii Przeminienia Pańskiego w Odrowążku, do 2010 roku wieloletni wikary szydłowieckiej parafii, który mówił:

„Przeżywamy dziś Święto Niepodległości, taki dzień jak ten powinien być lekcją historii, lekcją mądrości, oczywiście jeżeli potrafimy z tej lekcji wyciągać wnioski. Bardzo ważną sprawą, którą warto zapamiętać, jest zgoda pomiędzy Piłsudskim i Domowskim. Obaj różniący się diametralnie poglądami politycznymi potrafili znaleźć jeden wspólny cel. Tym wspólnym celem była suwerenność Polski.

Dziś szczególnie musimy pamiętać o trzech wartościach, które z pewnością wypisane są na każdym sztandarze przyniesionym dziś do kościoła. Te słowa to: Bóg, Honor i Ojczyzna. Ale czy dziś te nadrzędne wartości mają dla nas jakieś znaczenie? Czy w ogóle wiemy co to jest honor? – pytał z ambony ksiądz Chodowicz.

Są tacy, którzy mówią, że honor nie ogrzeje, nie nakarmi, nie odzieje. Oni prawdopodbnie zgubili zarówno Ojczyznę i Boga.

Dziś musimy pamiętać o swojej tożsamości, nie możemy wstydzić się przyznać do: swoich korzeni, do rodziny, do domu. Dziś ludzie tracą Boga, bo to nie nowoczesne być człowiekiem wierzącym. Lepiej przyznawać, że jest się człowiekiem wolnym, bez ograniczeń, a przecież dziś powinniśmy stanąć w obronie polskości, obrony swojej historii – kontynuował kaznodzieja.

Bóg, Honor i Ojczyzna. Dziękując dziś za ten dar wolności, podejmijmy wyzwanie, byśmy tą wolność, którą otrzymaliśmy od naszych ojców potrafili przekazać przyszłym pokoleniom. – zakończył ksiądz Wincenty Chodowicz.

 

Po uroczystościach kościelnych wszyscy uczestnicy udali się na skwer imienia marszałka Józefa Piłsudskiego. Kolumnę ulicami miasta prowadziła Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Henryka Kapturskiego i poczty sztandarowe.

Pod pomnikiem Wielkiego Polaka złożono wiązanki kwiatów, ksiądz dziekan proboszcz szydłowieckiej parafii Adam Radzimirski odmówił modlitwę, wygłoszono przemówienia okolicznościowe.

W swoim przemówieniu burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński, mówił m.in.:

„Musimy się dziś zastanowić nad losem Ojczyzny, Rzeczypospolitej, ale także nad losem naszej małej Ojczyzny, w której żyjemy na codzień. Musimy być wdzieczni za wszystkich tych, którzy przez swoją pracę i odwagę sprawili, że możemy żyć w wolnej Polsce. Jak mówił prymas Polski Stefan Wyszyński: Jakakolwiek by była, w jakiekolwiek szaty by się ją ubrało, jest zawsze matką.

Kontynuował: Nasz patriotyzm zawsze powinien stać na straży godności naszego narodu, kultury, wiary i tradycji, obyczajów, dziedzictwa naszych ojców. Dziś podobnie jak w 1918 roku potrzebna nam jest zgoda narodowa, spokój i mądrość.

W tym dniu warto podkreślić, że mysimy być odpowiedzialni za swoje miejsce na ziemi, za Polskę, za Szydłowiec. Nie lekceważmy wszystkich zmian, które zachodzą w naszym mieście, bądźmy zarliwymi ambasadorami naszego Szydłowca. Nie narzekajmy, bądźmy zaangażowani. Bądźmy lokalnymi patriotami.- zaznaczał burmistrz.

Tyle nam się udało, że niech ręka boska broni, nie wolno tego zmarnować – cytował zmarłego niedawno premiera Tadeusza Mazowieckiego.

 

W swoim krótkim przemówieniu Wojciech Skurkiewicz, senator RP z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, mówił: „Szydłowiec zawsze kojarzy mi się, jako miasto patriotyczne, rozmiłowane w Ojczyźnie. Po słowach burmistrza i kazaniu wygłoszonym podczas mszy powinienem powiedzieć – Kto ma uszy, niechaj słucha, dlatego cieszę się, że tak ogromna rzesza młodych ludzi, bierze udział w waszych lokalnych uroczystościach. Dbajmy o tych młodych ludzi, dbajmy o to pokolenie. 

 

Na zakończenie miejskich uroczystości zabrzmiał program poetycko – muzyczny „Barwy mojej Ojczyzny” w wykonaniu uczniów klasy Va z PSP nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego. Dzieci pod kierownictwem pani Grażyny Olesińskiej przygotowały pieśni legionowe i wierze o tematyce niepodległościowej.

Zapraszamy do obejrzenia relacji foto i video z szydłowieckich obchodów 95. rocznicy odzyskania niepodległości.

{phocagallery view=category|categoryid=248|limitstart=0|limitcount=48|imageordering=5}